Citat:
Ursprungligen postat av
rappytt
Nyss var det en "vän" till ett syskon, nu är det plötsligt en "nära anhörig". Oh, hur ska du ha det? Mitt livs novell minns jag hade samma kvalitet som den här skrönan du presenterar. Lustigt nog har den samma detaljer som andra utsagor i tråden, gissningar och spekulationer. Den har plockat lite här och där och vips, en "anhörig", "vän till syskon" eller vad du nu vill tro på. Lev i din värld, men jag tror mer på ett samtal mellan två personer som existerar.
Om sedan pianolärarinnan tagit miste i sin personbeskrivning av en pappa som tog livet av sin familj, det kan vi inte veta. Men nog är det bra konstigt att ta ifrån ett sjukt barn det som ger livet lite guldkant så att säga. Inte lite korkat rent ut sagt! Om man vill att barnet ska få kraft att hantera sin påhittade diagnos. Det stinker så mycket här.
Det märkliga här är att du nedvärderar pianolärarinnan dubbelt upp. Hon är "nervös" och "tant". Vadan detta behov?
Du verkar lite snurrig idag rappytt.
Är du ok ?
Börjar ditt minne att svika dej ??
Fera inlägg på raken har du FEL-citerat.
Även mej.
Precis som vanligt hittar du på att personer har skrivit saker som dom inte har skrivit.
Detta är DITT påstående:
Nyss var det en "vän" till ett syskon, nu är det plötsligt en "nära anhörig". Oh, hur ska du ha det? Mitt livs novell minns jag hade samma kvalitet som den här skrönan du presenterar.
Och här kommer ett urklipp på vad jag skrev på riktigt:
Det är i grund och botten från en vän, till en "riktigt nära" anhörig.
Det står överst i texten.
En annan sak rappytt.
Den riktiga median söker efter svar, precis som alla vi andra.
Konstigt att inte SVT, AFTONBLADET, EXPRESSEN eller nån annan (förutom Elisabth då) har fångat upp pianotanten.
Ingen annan vill publicera hennes historia.
Märkligt va ?
Nä, du har säkert nått kvalificerat påhittat svar på det också.