Citat:
Ursprungligen postat av
heheho
EdK har ju pekat ut organisationen bakom MOP.
Det kan vara värt att notera att EdK har haft rätt i andra utpekanden även om tex en president som sköts av sina livvakter.
Samt andra professionella mord med härstamning i sydafrika.
I bland framtsälls det som om EdKs palme-snack var en tillfällig ingivelse men det var en del av ett långt koherent vittnesmål.
EdK har sagt att Sydafrikanska regeringen kan ha varit inblandad i mordet på Palme och att CW var i Stockholm vid denna tid. Han dementerar att han själv var här, han har aldrig varit i Sverige säger han.
Man skulle kunna tänka sig att de som ville bli av med Palme använde sig av Sydafrikanerna eftersom man visste att de hade Palme på sin lista. Så slapp man smutsa ner händerna själv och dessutom var ju Sydafrikanerna betydligt mer erfarna inom detta gebiet. Men det hade ju inte gått om inte de hade fått hjälp och det fick de ju , på många olika sätt.
Jag är dock lite osäker på Sydafrikaspåret, det kan ju också vara ett medvetet utlagt villospår, som Kurdspåret.