Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-02-08, 19:12
  #817
Medlem
Ser att Kasselstrand klagar på att SD svängt om burka-förbud. Typiskt Åkesson att hålla på och svänga hit och dit även om jag tycker att han svängt åt rätt håll här.

Kasselstrands position i frågan appellererar väl tyvärr idag till den breda massan av idag. Att vara mot olika uttryck för islam känns som ett legitimt sätt att vara mot invandring. Men: Vad löser det egentligen om den kvinnliga invandraren tar av sig burkan? Hade någon brytt sig om en grupp svenska tjejer börjat klä sig i tält p g a någon ny, påhittad religion typ scientologi? Det Kasselstrand verkar göra är att försöka vinna anhängare bland aktiva nätpostare som kommenterar på Samhällsnytt och Petterssons blogg. Frågan är varför. Spontant tycker jag inte att det verkar vara någon större mening med detta.

Jag förstår heller inte meningen med hans tidigare stöd till Patrik Ehn när han blev sparkad som distriktsordförande. ”Allt stöd åt Patrik Ehn!” skrev han då. Vad var poängen? Att visa att han var mest nationalistisk? Man kan ju ha synpunkter på hur Ehn sparkades. Man kunde ju ha gett honom valet mellan att gå frivilligt eller att bli offentligt avsatt med hänvisning till att han varit NRP:are på 80-talet (samt haft kontakt med tyska NPD:s Lennart Ae). Men att man var tvungen att avsätta honom var väl rätt klart. Det går ju inte att ha en f d NRP:are som distriktsordförande om man vill hålla nere risken att ses som något slags halv-nazistiskt parti. En annan aspekt på det hela är att det blir svårare att få andra att ställa upp som kandidater om man har ex-nazister som företrädare. ”Öh, är du också nazist?” blir då frågan. Det blir också mer skämmigt att skänka pengar. Det framstår också som mer legitimt om AFA förstör partiföreträdares bilar eller spöar upp dem.

Jag tror att Kasselstrand är ärlig i sin nationalism. Men han verkar inte så intresserad att agera taktiskt. Han gör det som känns rätt för honom. Inte det som är utstuderat taktiskt eller strategiskt tänkt.

Frågan är vad som hade varit utpräglat taktiskt eller strategiskt tänkt av Kasselstrand. Hade han i princip gett partibeteckningen Alternativ för Sverige till en extern grupp som satsat på en position aningen till vänster om SD och ett demonstrativt nej till samarbete med moderaterna hade detta eventuellt kunnat ge en del mandat. Det finns folk framför allt i Norrland som är mot invandringen men är allergiska mot moderaterna och allt borgerligt. Speciellt om man själv eller någon familjemedlem är bidragsberoende. Med namnet Alternativ för Sverige hade man i och för sig inte fått några speciella ”vänster om mitten”-vibbar. Och tyska AfD har ju sagt att de är ett borgerligt parti. Å andra sidan känner väl rätt få svenskar till AfD. Men någon kan ju upplysa dem om AfD inför valet.

Tror namnet AfD hade varit bäst för ett parti som skulle attackera SD rakt framifrån. Och det var kanske så Kasselstrand och de andra SDU:arna tänkte när de blivit utsparkade från SD och kanske ville ge igen. Tror dock inte att det skulle funka att ge igen på det viset. Speciellt inte nu när MUCF och kammarrätten slagit fast att det gamla SDU, alltså de själva, inte står för alla människors lika värde (och alltså är någon slags rasister). Möjligen skulle man genom att i princip ge partinamnet Alternativ för Sverige till en extern grupp som lanserar ett parti ett halvt snäpp till vänster om SD så att säga kunna ge igen litet genom att ta litet vänsterväljare från SD. Tror dock att detta hade varit lättare med ett utpräglatr vänsterklingande namn. I alla fall hade det varit lättare att plocka in röster från externa källor som sossarna (samt litet miljöpartister och vänsterpartister som tycker att steget till SD är liitet för långt och kanske dessutom ogillar SD.s kärnkraftspolitik). Men man kunde ju göra ett försök. Det är ju bättre än inget. Och man måste kunna erbjuda väljarna fler än ett parti längs höger-/vänsterskalan. Man täcker upp för litet av höger-/vänsterskalan med bara ett parti. Det går bara inte att komma runt detta problem. Man kan förtränga problemet. Men det finns där. Det blir litet som herrsko-handlaren som bara kan erbjuda storlek 43 och uppmanar den som vill ha storlek 46 att klippa av tårna eller gå till den konkurrerande butiken. För den som är långtidssjukskriven är SD:s ja till en bortre parentes i sjukförsäkringen som att klippa av tårna. Den långtidsarbetslöse kan i viss mån uppleva något liknande eftersom SD vill samarbeta med moderaterna som vill klippa aktivitetsstödet efter 3 år och hänvisa folk till socialen.

Eftersom det torde vara rätt uppenbart att varken ett frontal-anfall mot SD eller att positionera sig till höger om SD (konkurrera med Medborgerlig Samling och moderaterna) torde funka tycker jag att det mest rationella för Kasselstrand borde vara att försöka få tag på ett gäng som är beredda att göra ett försök att etablera ett alternativ ett halvt snäpp till vänster om SD och sedan ge dem partibeteckningen på det ena eller andra sättet. I gengäld skulle han senare kunna få anställning som politisk tjänsteman om han skulle vara intresserad. Det vore en rimlig deal, tycker jag.

För att ett vänsteralternativ till SD skulle kunna få litet skjuts från början tror jag att det behövs avhopp från SD direkt efter starten. Partibeteckningen bör inte tas över direkt av f d SD:are. I ju högre grad man kan klippa banden med SD:s förgångna, desto bättre. Men direkt efter starten behöver man få in kända SD:are för att direkt kunna dra in SD-väljare och därmed snabbt komma upp i volymer.

Vet inte vilka SD:are man då skulle plocka in. Jeff Ahl, som verkar ha varit kritisk till SD-ledningens omsvängning när det gäller vinster i välfärden, skulle kunna vara ett alternativ. Han står i och för sig rätt långt ifrån vad jag tycker när det gäller hur man skall hantera islam och synen på invandrares rättssäkerhet (jag tänker här på motionen att dra in medborgarskapet för arbetslösa människor födda utomlands). Jag skulle inte ge en spänn till ett parti som förespråkade något sådant. Inte chans. Men om man vill ha ett alternativ aningen till vänster om SD och vill rycka loss SD:are så är kanske Jeff Ahl ett av få möjliga alternativ. Noterar också att han inte ställer upp till omval till riksdagen. Kanske skulle det finnas fler tänkbara namn, men jag kan inte så pass mycket om var olika SD:are står i olika frågor att jag kan spåna fram ytterligare några teoretiska exempel.
Citera
2018-02-11, 01:15
  #818
Medlem
wwrs avatar
Felpost, jag flyttade inlägget om återvandring till SD-tråd. Men återvandring kan ju diskuteras här också. (FB) Sverigedemokraterna kallar till Framtidskonferens med Jimmie Åkesson
__________________
Senast redigerad av wwr 2018-02-11 kl. 01:36.
Citera
2018-02-11, 11:23
  #819
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wwr
Felpost, jag flyttade inlägget om återvandring till SD-tråd. Men återvandring kan ju diskuteras här också. (FB) Sverigedemokraterna kallar till Framtidskonferens med Jimmie Åkesson


För ett invandringskritiskt parti som AfS är det ju alltid riskabelt att framhålla återvandring som önskvärt. Kommer dylika förslag från ett invandringskritiskt parti så är det väldigt lätt hänt att allmänheten tolkar detta som att man vill ha etnisk rensning i en eller annan form. Speciellt om det kommer från ett parti som tidigare krävt att alla utomeuropeiska invandrare som kommit hit efter 1970 skall sparkas ut eller från personer med bakgrund i ett sådant parti.

En annan sak man bör komma ihåg är att man inte ens med så mycket pengar som finns i den norska oljefonden kommer att kunna erbjuda invandrarna tillräckligt med pengar för att ett mer påtagligt antal skall vilja återvandra. Möjligen skulle man för grupper som i snitt anses kosta väldigt mycket kunna erbjuda tillräckligt med pengar för att folk skall nappa och för att det skall vara lönsamt. Återvandring för somalier genom att erbjuda miljonbelopp diskuteras liksom i förbifarten i det valplattforms-utkast för ett invandringskritiskt parti som skulle påminna om sossarna ekonomiskt och som återfinns här:

https://vansteralternativtillsd.wordpress.com/

Men du löser alltså inte problemet med volymerna på invandringen hittills med återvandring. Inte en chans. Hintar man något sådant är det därför väldigt lätt hänt att folk tänker "aha, etnisk rensning". Man måste förstå detta.

Ett annat relativt orealistiskt alternativ är att stycka av en liten bit av Sverige med enbart rösträtt för svennar. Även om landområdet skulle vara beläget ute i storskogen där i princip ingen bor så skulle de som styr i väst inte tolerera detta. Du skulle ha amerikanska flyganfall inom en vecka typ i det fall handelsbojkotter inte skulle funka. Man skulle nog inte kunna räkna med samma välvillighet som inför bildandet av en judisk stat där det redan bodde folk eller lagar som skyddar landet från privata bojkotter (sådan lagstiftning finns redan i Frankrike) utan snarare statliga handelsbojkotter och om det inte hjälper amerikanska flyganfall typ de mot Assad i Syrien. Om Trump fortfarande var president skulle han eventuellt kunna lägga in sitt veto (det har han dock inte alls gjort när det gäller Assad) men jag skulle tro att det skulle gå att få kvalificerad majoritet i kongressen för att blockera ett eventuellt presidentveto.

Det mest realistiska är väl att försöka vinna tid och försöka se till att invandrarna får en så positiv bild som möjligt av svennar, och speciellt då mer nationalistiska svennar. Och vill man måna om det sistnämnda bör man väl t ex ligga lågt med tal om återvandring och anti-islamisk retorik.

Som det ser ut nu verkar också motståndet mot invandringen vara nästan överspelad i form av invandringskritiska partier. Inga kompletterande partier ekonomiskt till höger resp vänster om SD verkar komma fram. Sverigedemokraterna skänker bort stora delar av sina väljare till moderaterna för att inte få en för stor riksdagsgrupp med för många som man inte vet säkert om de är lojala mot Trean eller inte. Det är så att man kan börja lipa. Förutom det ekonomiska underläget så verkar det inte gå att få invandringskritiker att agera rationellt. SD-ledningens agerande genom att medvetet skänka bort röster till moderaterna är väl i och för sig rationellt sett ur ledningens privatekonomiska egenintresse. Men det är i alla fall fråga om en grov suboptimering. Effekten blir densamma som om man hade handlat högst irrationellt. Effekten blir negativ precis som för de irrationella invandringsmotståndarna som är så gott som alla andra invandringsmotståndare.

Jag måste också säga att det är så att man kan börja lipa när man tänker på vilket drömläge SD hade när man lockat över moderate riksdagsledamoten Patrick Reslow. Här hade man en väldigt trovärdig gubbe med både en jur kand och pol mag som hade kunnat säga att "jag hoppar över till SD eftersom moderatledningens omsvängning i invandringsfrågan bara är taktik, jag vet eftersom jag suttit moderaternas riksdagsgrupp". Man skulle ha låtit Reslow ta varje TV-debatt och låtit honom säga något dylikt där. Men icke. I stället har Jimmie "Hjärnsläpp" Åkesson tvärtom sagt att moderaterna nu anammat SD:s invandringspolitik, typ.

Jag vet inte om det hade hjälpt om Alternativ för Sverige lanserats direkt efter att SDU:arna kastats ut ur SD med en rejäl påse pengar. Om man lyckats locka över Patrick Reslow och några andra moderathöjdare så hade man kanske kunnat lyckas. Fast i så fall tror jag väl att SDU:arna i princip hade behövt ge partibeteckningen Alternativ för Sverige till Reslow och Co och själva möjligen bara agerat fotfolk. I ett senare skede hade de kanske kunnat få anställning som kanslipersonal.
__________________
Senast redigerad av Larmknappen 2018-02-11 kl. 11:56.
Citera
2018-02-11, 13:06
  #820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Larmknappen
För ett invandringskritiskt parti som AfS är det ju alltid riskabelt att framhålla återvandring som önskvärt. Kommer dylika förslag från ett invandringskritiskt parti så är det väldigt lätt hänt att allmänheten tolkar detta som att man vill ha etnisk rensning i en eller annan form. Speciellt om det kommer från ett parti som tidigare krävt att alla utomeuropeiska invandrare som kommit hit efter 1970 skall sparkas ut eller från personer med bakgrund i ett sådant parti.

En annan sak man bör komma ihåg är att man inte ens med så mycket pengar som finns i den norska oljefonden kommer att kunna erbjuda invandrarna tillräckligt med pengar för att ett mer påtagligt antal skall vilja återvandra. Möjligen skulle man för grupper som i snitt anses kosta väldigt mycket kunna erbjuda tillräckligt med pengar för att folk skall nappa och för att det skall vara lönsamt. Återvandring för somalier genom att erbjuda miljonbelopp diskuteras liksom i förbifarten i det valplattforms-utkast för ett invandringskritiskt parti som skulle påminna om sossarna ekonomiskt och som återfinns här:

https://vansteralternativtillsd.wordpress.com/

Men du löser alltså inte problemet med volymerna på invandringen hittills med återvandring. Inte en chans. Hintar man något sådant är det därför väldigt lätt hänt att folk tänker "aha, etnisk rensning". Man måste förstå detta.

Ett annat relativt orealistiskt alternativ är att stycka av en liten bit av Sverige med enbart rösträtt för svennar. Även om landområdet skulle vara beläget ute i storskogen där i princip ingen bor så skulle de som styr i väst inte tolerera detta. Du skulle ha amerikanska flyganfall inom en vecka typ i det fall handelsbojkotter inte skulle funka. Man skulle nog inte kunna räkna med samma välvillighet som inför bildandet av en judisk stat där det redan bodde folk eller lagar som skyddar landet från privata bojkotter (sådan lagstiftning finns redan i Frankrike) utan snarare statliga handelsbojkotter och om det inte hjälper amerikanska flyganfall typ de mot Assad i Syrien. Om Trump fortfarande var president skulle han eventuellt kunna lägga in sitt veto (det har han dock inte alls gjort när det gäller Assad) men jag skulle tro att det skulle gå att få kvalificerad majoritet i kongressen för att blockera ett eventuellt presidentveto.

Det mest realistiska är väl att försöka vinna tid och försöka se till att invandrarna får en så positiv bild som möjligt av svennar, och speciellt då mer nationalistiska svennar. Och vill man måna om det sistnämnda bör man väl t ex ligga lågt med tal om återvandring och anti-islamisk retorik.

Som det ser ut nu verkar också motståndet mot invandringen vara nästan överspelad i form av invandringskritiska partier. Inga kompletterande partier ekonomiskt till höger resp vänster om SD verkar komma fram. Sverigedemokraterna skänker bort stora delar av sina väljare till moderaterna för att inte få en för stor riksdagsgrupp med för många som man inte vet säkert om de är lojala mot Trean eller inte. Det är så att man kan börja lipa. Förutom det ekonomiska underläget så verkar det inte gå att få invandringskritiker att agera rationellt. SD-ledningens agerande genom att medvetet skänka bort röster till moderaterna är väl i och för sig rationellt sett ur ledningens privatekonomiska egenintresse. Men det är i alla fall fråga om en grov suboptimering. Effekten blir densamma som om man hade handlat högst irrationellt. Effekten blir negativ precis som för de irrationella invandringsmotståndarna som är så gott som alla andra invandringsmotståndare.

Jag måste också säga att det är så att man kan börja lipa när man tänker på vilket drömläge SD hade när man lockat över moderate riksdagsledamoten Patrick Reslow. Här hade man en väldigt trovärdig gubbe med både en jur kand och pol mag som hade kunnat säga att "jag hoppar över till SD eftersom moderatledningens omsvängning i invandringsfrågan bara är taktik, jag vet eftersom jag suttit moderaternas riksdagsgrupp". Man skulle ha låtit Reslow ta varje TV-debatt och låtit honom säga något dylikt där. Men icke. I stället har Jimmie "Hjärnsläpp" Åkesson tvärtom sagt att moderaterna nu anammat SD:s invandringspolitik, typ.

Jag vet inte om det hade hjälpt om Alternativ för Sverige lanserats direkt efter att SDU:arna kastats ut ur SD med en rejäl påse pengar. Om man lyckats locka över Patrick Reslow och några andra moderathöjdare så hade man kanske kunnat lyckas. Fast i så fall tror jag väl att SDU:arna i princip hade behövt ge partibeteckningen Alternativ för Sverige till Reslow och Co och själva möjligen bara agerat fotfolk. I ett senare skede hade de kanske kunnat få anställning som kanslipersonal.

Repatriering, eller återvandring, är just detta. Återvandring. Inte etniskt rensning. Jag ser ingen anledning till varför någon skulle lyckas blanda ihop dessa begrepp. Varför tror du det?

Återvandring är det enda alternativet till att lösa Sveriges omfattande problem, ändå vågar du inte förespråka det eftersom du tror att folk kommer förknippa det med etniskt rensning. Det är skevt och felaktigt. Att betala invandrare för att återvandra är inte något jag förespråkar. Det är dyrt och kommer sannolikt inte fungera i någon vidare stor utveckling. Men återvandring är fortfarande den rätta vägen.
Citera
2018-02-11, 14:17
  #821
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheStriptease
Repatriering, eller återvandring, är just detta. Återvandring. Inte etniskt rensning. Jag ser ingen anledning till varför någon skulle lyckas blanda ihop dessa begrepp. Varför tror du det?

Återvandring är det enda alternativet till att lösa Sveriges omfattande problem, ändå vågar du inte förespråka det eftersom du tror att folk kommer förknippa det med etniskt rensning. Det är skevt och felaktigt. Att betala invandrare för att återvandra är inte något jag förespråkar. Det är dyrt och kommer sannolikt inte fungera i någon vidare stor utveckling. Men återvandring är fortfarande den rätta vägen.


Roligt inlägg, på sätt och vis. Du vill inte betala invandrarna för att resa tillbaka men vill ändå inte kalla det etnisk rensning.

Det borde heller inte krävas mycken fantasi för att inse att invandrare kan bli sura när de läser dylika förslag.

Det är i och för sig sant att både ekonomiska problem och de problem det innebär för svennarna att bli en minoritet som AFA-media (d v s DN och andra medier) kan hetsa invandrarna mot skulle lösas om invandrarna flyttade hem igen. En annan hyfsad lösning för svennarna skulle vara att svennarna fick ett eget land, ungefär som FN en gång i tiden beslutade att palestinier och judar skulle få var sin del av Palestina. Med sistnämnda lösning skulle det dock antagligen smälla ordentligt om inte massiva sanktioner skulle hjälpa. Du skulle då behöva kärnvapen-uppbackning från Ryssland, Kina och Indien för att lyckas med något sådant plus några S400-batterier. Och jag tror inte att de skulle vara intresserade av att hjälpa till.

Vi befinner oss i en utförslöpa. Det man kan göra är väl att försöka bromsa och vinna tid. En absolut grundprincip borde därför vara att minimera antalet röster på 7-klövern. Men i stället skänker Jimmie "Hjärnsläpp" Åkesson i princip bort röster till moderaterna genom att låta förstå att det finns någon slags äkthet i moderaternas omsvängning.
Citera
2018-02-11, 14:55
  #822
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Larmknappen
Roligt inlägg, på sätt och vis. Du vill inte betala invandrarna för att resa tillbaka men vill ändå inte kalla det etnisk rensning.

Att inte betala för återvandring innebär inte på något sätt att det är, eller skulle leda till, etnisk rensning. Bara trams.

Citat:
Ursprungligen postat av Larmknappen
Det borde heller inte krävas mycken fantasi för att inse att invandrare kan bli sura när de läser dylika förslag.

Oj, bäst att vi slutar klura ut hur vi styr upp Sverige eftersom invandrarna blir sura på oss...

Citat:
Ursprungligen postat av Larmknappen
Det är i och för sig sant att både ekonomiska problem och de problem det innebär för svennarna att bli en minoritet som AFA-media (d v s DN och andra medier) kan hetsa invandrarna mot skulle lösas om invandrarna flyttade hem igen. En annan hyfsad lösning för svennarna skulle vara att svennarna fick ett eget land, ungefär som FN en gång i tiden beslutade att palestinier och judar skulle få var sin del av Palestina. Med sistnämnda lösning skulle det dock antagligen smälla ordentligt om inte massiva sanktioner skulle hjälpa. Du skulle då behöva kärnvapen-uppbackning från Ryssland, Kina och Indien för att lyckas med något sådant plus några S400-batterier. Och jag tror inte att de skulle vara intresserade av att hjälpa till.

Som du själv skriver är din sistnämnda lösning fullständigt orealistiskt. Det enda realistiska alternativet är återvandring och alla som värnar om Sverige och vill att det ska bli bättre borde förespråka återvandring. Inte arbeta emot det med det struntargument du använder.

Citat:
Ursprungligen postat av Larmknappen
Vi befinner oss i en utförslöpa. Det man kan göra är väl att försöka bromsa och vinna tid. En absolut grundprincip borde därför vara att minimera antalet röster på 7-klövern. Men i stället skänker Jimmie "Hjärnsläpp" Åkesson i princip bort röster till moderaterna genom att låta förstå att det finns någon slags äkthet i moderaternas omsvängning.

Det är något jag kan hålla med om, Jimmie är för vek. SD borde sätta M på plats och kritisera deras falska löften och valfjäsk.
Citera
2018-02-12, 14:26
  #823
Medlem
svarjevenns avatar
Hur är det möjligt att Rickard Walls pajasprojekt visk(vi socialkonservativa) är mer aktiva än "seriösa" afs?

Att Rickard Wall är en bättre taktiker än afs säger en hel del om detta dödfödda projekt.
Citera
2018-02-12, 14:27
  #824
Medlem
svarjevenns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Larmknappen
Ser att Kasselstrand klagar på att SD svängt om burka-förbud. Typiskt Åkesson att hålla på och svänga hit och dit även om jag tycker att han svängt åt rätt håll här.

Kasselstrands position i frågan appellererar väl tyvärr idag till den breda massan av idag. Att vara mot olika uttryck för islam känns som ett legitimt sätt att vara mot invandring. Men: Vad löser det egentligen om den kvinnliga invandraren tar av sig burkan? Hade någon brytt sig om en grupp svenska tjejer börjat klä sig i tält p g a någon ny, påhittad religion typ scientologi? Det Kasselstrand verkar göra är att försöka vinna anhängare bland aktiva nätpostare som kommenterar på Samhällsnytt och Petterssons blogg. Frågan är varför. Spontant tycker jag inte att det verkar vara någon större mening med detta.

Jag förstår heller inte meningen med hans tidigare stöd till Patrik Ehn när han blev sparkad som distriktsordförande. ”Allt stöd åt Patrik Ehn!” skrev han då. Vad var poängen? Att visa att han var mest nationalistisk? Man kan ju ha synpunkter på hur Ehn sparkades. Man kunde ju ha gett honom valet mellan att gå frivilligt eller att bli offentligt avsatt med hänvisning till att han varit NRP:are på 80-talet (samt haft kontakt med tyska NPD:s Lennart Ae). Men att man var tvungen att avsätta honom var väl rätt klart. Det går ju inte att ha en f d NRP:are som distriktsordförande om man vill hålla nere risken att ses som något slags halv-nazistiskt parti. En annan aspekt på det hela är att det blir svårare att få andra att ställa upp som kandidater om man har ex-nazister som företrädare. ”Öh, är du också nazist?” blir då frågan. Det blir också mer skämmigt att skänka pengar. Det framstår också som mer legitimt om AFA förstör partiföreträdares bilar eller spöar upp dem.

Jag tror att Kasselstrand är ärlig i sin nationalism. Men han verkar inte så intresserad att agera taktiskt. Han gör det som känns rätt för honom. Inte det som är utstuderat taktiskt eller strategiskt tänkt.

Frågan är vad som hade varit utpräglat taktiskt eller strategiskt tänkt av Kasselstrand. Hade han i princip gett partibeteckningen Alternativ för Sverige till en extern grupp som satsat på en position aningen till vänster om SD och ett demonstrativt nej till samarbete med moderaterna hade detta eventuellt kunnat ge en del mandat. Det finns folk framför allt i Norrland som är mot invandringen men är allergiska mot moderaterna och allt borgerligt. Speciellt om man själv eller någon familjemedlem är bidragsberoende. Med namnet Alternativ för Sverige hade man i och för sig inte fått några speciella ”vänster om mitten”-vibbar. Och tyska AfD har ju sagt att de är ett borgerligt parti. Å andra sidan känner väl rätt få svenskar till AfD. Men någon kan ju upplysa dem om AfD inför valet.

Tror namnet AfD hade varit bäst för ett parti som skulle attackera SD rakt framifrån. Och det var kanske så Kasselstrand och de andra SDU:arna tänkte när de blivit utsparkade från SD och kanske ville ge igen. Tror dock inte att det skulle funka att ge igen på det viset. Speciellt inte nu när MUCF och kammarrätten slagit fast att det gamla SDU, alltså de själva, inte står för alla människors lika värde (och alltså är någon slags rasister). Möjligen skulle man genom att i princip ge partinamnet Alternativ för Sverige till en extern grupp som lanserar ett parti ett halvt snäpp till vänster om SD så att säga kunna ge igen litet genom att ta litet vänsterväljare från SD. Tror dock att detta hade varit lättare med ett utpräglatr vänsterklingande namn. I alla fall hade det varit lättare att plocka in röster från externa källor som sossarna (samt litet miljöpartister och vänsterpartister som tycker att steget till SD är liitet för långt och kanske dessutom ogillar SD.s kärnkraftspolitik). Men man kunde ju göra ett försök. Det är ju bättre än inget. Och man måste kunna erbjuda väljarna fler än ett parti längs höger-/vänsterskalan. Man täcker upp för litet av höger-/vänsterskalan med bara ett parti. Det går bara inte att komma runt detta problem. Man kan förtränga problemet. Men det finns där. Det blir litet som herrsko-handlaren som bara kan erbjuda storlek 43 och uppmanar den som vill ha storlek 46 att klippa av tårna eller gå till den konkurrerande butiken. För den som är långtidssjukskriven är SD:s ja till en bortre parentes i sjukförsäkringen som att klippa av tårna. Den långtidsarbetslöse kan i viss mån uppleva något liknande eftersom SD vill samarbeta med moderaterna som vill klippa aktivitetsstödet efter 3 år och hänvisa folk till socialen.

Eftersom det torde vara rätt uppenbart att varken ett frontal-anfall mot SD eller att positionera sig till höger om SD (konkurrera med Medborgerlig Samling och moderaterna) torde funka tycker jag att det mest rationella för Kasselstrand borde vara att försöka få tag på ett gäng som är beredda att göra ett försök att etablera ett alternativ ett halvt snäpp till vänster om SD och sedan ge dem partibeteckningen på det ena eller andra sättet. I gengäld skulle han senare kunna få anställning som politisk tjänsteman om han skulle vara intresserad. Det vore en rimlig deal, tycker jag.

För att ett vänsteralternativ till SD skulle kunna få litet skjuts från början tror jag att det behövs avhopp från SD direkt efter starten. Partibeteckningen bör inte tas över direkt av f d SD:are. I ju högre grad man kan klippa banden med SD:s förgångna, desto bättre. Men direkt efter starten behöver man få in kända SD:are för att direkt kunna dra in SD-väljare och därmed snabbt komma upp i volymer.

Vet inte vilka SD:are man då skulle plocka in. Jeff Ahl, som verkar ha varit kritisk till SD-ledningens omsvängning när det gäller vinster i välfärden, skulle kunna vara ett alternativ. Han står i och för sig rätt långt ifrån vad jag tycker när det gäller hur man skall hantera islam och synen på invandrares rättssäkerhet (jag tänker här på motionen att dra in medborgarskapet för arbetslösa människor födda utomlands). Jag skulle inte ge en spänn till ett parti som förespråkade något sådant. Inte chans. Men om man vill ha ett alternativ aningen till vänster om SD och vill rycka loss SD:are så är kanske Jeff Ahl ett av få möjliga alternativ. Noterar också att han inte ställer upp till omval till riksdagen. Kanske skulle det finnas fler tänkbara namn, men jag kan inte så pass mycket om var olika SD:are står i olika frågor att jag kan spåna fram ytterligare några teoretiska exempel.


Jeff bor i Boden. Afs är 100% ett stockholms projekt.
Citera
2018-02-12, 19:25
  #825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheStriptease

Som du själv skriver är din sistnämnda lösning fullständigt orealistiskt. Det enda realistiska alternativet är återvandring och alla som värnar om Sverige och vill att det ska bli bättre borde förespråka återvandring. Inte arbeta emot det med det struntargument du använder.

Mja, att världssamfundet (läs: USA och dess Neocons) skulle låta svennarna få en egen stat ute i storskogen är väl i och för sig orealistiskt, tror jag. Men dylika visioner är väl inte lika provocerande i invandrarbefolkningens ögon som olika varianter på idén att sparka ut dem ur Sverige.



Citat:
Ursprungligen postat av TheStriptease

Det är något jag kan hålla med om, Jimmie är för vek. SD borde sätta M på plats och kritisera deras falska löften och valfjäsk.

Mja, problemet är väl inte att han framstår som vek eller skall komma med hårdare krav. Han går ju redan rätt långt, enligt mitt sätt att se, med ståndpunkten att medborgarskap skall kunna upphävas om medborgaren uppgivit oriktiga uppgifter som asylsökare. Eftersom åtminstone 80 % av asylsökarna sannolikt bättrat på sin story så lär ju sådana förslag kunna väcka ont blod bland invandrarna. I och för sig har man redan lagstiftning i Danmark och Storbritannien som gör det möjligt att häva beviljade medborgarskap. Denna lagstiftning har dock skapats av mainstreampartier som invandrarna vet i grunden är positiva till stor invandring. De vet att lagstiftningen bara är avsedd för ett väldigt litet antal individer.

Det jag efterlyser är väl att Åkesson åtminstone inte hjälper moderaterna genom att säga att de anammat SD:s invandringspolitik. Sedan får han väl gärna också upplysa om att moderaternas omsvängning är en bluff. Tar han hjälp av Patrick Reslow som får intyga att han hoppade av för att han inte tror på moderaternas omsvängning så kan han kanske få mer trovärdighet när han hävdar att moderaternas omsvängning är fejk.
Citera
2018-02-13, 20:30
  #826
Medlem
adolf512s avatar
Det är viktigt att de stänger ute nazister och andra dårar, risken är att de kommer vara desperata efter folk och därför tar in kreti och pleti, de bör definitivt rets upp nazister genom att stödja israel mm.
Citera
2018-02-13, 20:46
  #827
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Larmknappen
För ett invandringskritiskt parti som AfS är det ju alltid riskabelt att framhålla återvandring som önskvärt. Kommer dylika förslag från ett invandringskritiskt parti så är det väldigt lätt hänt att allmänheten tolkar detta som att man vill ha etnisk rensning i en eller annan form. Speciellt om det kommer från ett parti som tidigare krävt att alla utomeuropeiska invandrare som kommit hit efter 1970 skall sparkas ut eller från personer med bakgrund i ett sådant parti.

En annan sak man bör komma ihåg är att man inte ens med så mycket pengar som finns i den norska oljefonden kommer att kunna erbjuda invandrarna tillräckligt med pengar för att ett mer påtagligt antal skall vilja återvandra. Möjligen skulle man för grupper som i snitt anses kosta väldigt mycket kunna erbjuda tillräckligt med pengar för att folk skall nappa och för att det skall vara lönsamt. Återvandring för somalier genom att erbjuda miljonbelopp diskuteras liksom i förbifarten i det valplattforms-utkast för ett invandringskritiskt parti som skulle påminna om sossarna ekonomiskt och som återfinns här:

https://vansteralternativtillsd.wordpress.com/

Men du löser alltså inte problemet med volymerna på invandringen hittills med återvandring. Inte en chans. Hintar man något sådant är det därför väldigt lätt hänt att folk tänker "aha, etnisk rensning". Man måste förstå detta.

Ett annat relativt orealistiskt alternativ är att stycka av en liten bit av Sverige med enbart rösträtt för svennar. Även om landområdet skulle vara beläget ute i storskogen där i princip ingen bor så skulle de som styr i väst inte tolerera detta. Du skulle ha amerikanska flyganfall inom en vecka typ i det fall handelsbojkotter inte skulle funka. Man skulle nog inte kunna räkna med samma välvillighet som inför bildandet av en judisk stat där det redan bodde folk eller lagar som skyddar landet från privata bojkotter (sådan lagstiftning finns redan i Frankrike) utan snarare statliga handelsbojkotter och om det inte hjälper amerikanska flyganfall typ de mot Assad i Syrien. Om Trump fortfarande var president skulle han eventuellt kunna lägga in sitt veto (det har han dock inte alls gjort när det gäller Assad) men jag skulle tro att det skulle gå att få kvalificerad majoritet i kongressen för att blockera ett eventuellt presidentveto.

Det mest realistiska är väl att försöka vinna tid och försöka se till att invandrarna får en så positiv bild som möjligt av svennar, och speciellt då mer nationalistiska svennar. Och vill man måna om det sistnämnda bör man väl t ex ligga lågt med tal om återvandring och anti-islamisk retorik.

Som det ser ut nu verkar också motståndet mot invandringen vara nästan överspelad i form av invandringskritiska partier. Inga kompletterande partier ekonomiskt till höger resp vänster om SD verkar komma fram. Sverigedemokraterna skänker bort stora delar av sina väljare till moderaterna för att inte få en för stor riksdagsgrupp med för många som man inte vet säkert om de är lojala mot Trean eller inte. Det är så att man kan börja lipa. Förutom det ekonomiska underläget så verkar det inte gå att få invandringskritiker att agera rationellt. SD-ledningens agerande genom att medvetet skänka bort röster till moderaterna är väl i och för sig rationellt sett ur ledningens privatekonomiska egenintresse. Men det är i alla fall fråga om en grov suboptimering. Effekten blir densamma som om man hade handlat högst irrationellt. Effekten blir negativ precis som för de irrationella invandringsmotståndarna som är så gott som alla andra invandringsmotståndare.

Jag måste också säga att det är så att man kan börja lipa när man tänker på vilket drömläge SD hade när man lockat över moderate riksdagsledamoten Patrick Reslow. Här hade man en väldigt trovärdig gubbe med både en jur kand och pol mag som hade kunnat säga att "jag hoppar över till SD eftersom moderatledningens omsvängning i invandringsfrågan bara är taktik, jag vet eftersom jag suttit moderaternas riksdagsgrupp". Man skulle ha låtit Reslow ta varje TV-debatt och låtit honom säga något dylikt där. Men icke. I stället har Jimmie "Hjärnsläpp" Åkesson tvärtom sagt att moderaterna nu anammat SD:s invandringspolitik, typ.

Jag vet inte om det hade hjälpt om Alternativ för Sverige lanserats direkt efter att SDU:arna kastats ut ur SD med en rejäl påse pengar. Om man lyckats locka över Patrick Reslow och några andra moderathöjdare så hade man kanske kunnat lyckas. Fast i så fall tror jag väl att SDU:arna i princip hade behövt ge partibeteckningen Alternativ för Sverige till Reslow och Co och själva möjligen bara agerat fotfolk. I ett senare skede hade de kanske kunnat få anställning som kanslipersonal.

Vill inte alls raljera. Men du har många tankar om - vad? Finns det här partiet ens? Är inte de här snubbarna mest intresserade av nån slags hämnd på dumma SD? Är det rimligt att anta att de har det tålamod och den kompetens som krävs för att bilda ett parti med stabil grund? Och hur fan ska de kunna attrahera betydande målgrupper?
Citera
2018-02-13, 22:17
  #828
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fernandoboy
Vill inte alls raljera. Men du har många tankar om - vad? Finns det här partiet ens? Är inte de här snubbarna mest intresserade av nån slags hämnd på dumma SD? Är det rimligt att anta att de har det tålamod och den kompetens som krävs för att bilda ett parti med stabil grund? Och hur fan ska de kunna attrahera betydande målgrupper?


Det stora problemet för SDU:arna/Alternativ för Sverige är ju att de vid uteslutningen sågs som litet mer "radikala" än SD och att detta problem förvärrats genom MUCF:s och kammarrättens beslutsmotiveringar. Det alternativ jag diskuterar är väl att de i princip ger partibeteckningen till en extern grupp. Men strax till höger om SD, ekonomiskt sett, ser det ju trångt ut idag. Där har vi ju MED (sannolikt fejk-opposition i och för sig) och moderaterna som nu lyckats lura en hel del att de blivit invandringskritiker. Ett halvt snäpp till vänster om SD, ekonomiskt sett, finns det väl idag en lucka och potentiellt hyfsat stora väljarskaror. Men det finns ju inget litet gäng som ens är beredda att lägga upp en hemsida och be folk skänka pengar. Jag har efterlyst en dylik lösning. Men tyvärr, tyvärr verkar ingen vara intresserad. Invandringskritiker har generellt väldigt svårt och att satsa på de grejer som kan ge något. De handlar inte rationellt och logiskt. De pysslar med grejer som gör att de kan lätta på trycket, typ, som poddar och prat-sajter där man analyserar samma samhällsföreteelser ut och in till vanvettets gräns inför samma publik om och om igen. Riktiga invandringskritiker verkar också rätt ointresserade av att ta kontroll över det löpande nyhetsflödet till den större kretsen invandringsmotståndare ute på nätet. Det överlåter man i hög grad till andra som kanske har en annan underliggande agenda. Det är så sorgligt. Men man kan ju i alla fall göra ett försök att påtala den här typen av problem och hoppas att läsarna på Flashback skall sprida synpunkterna vidare som ringarna på vattnet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in