Citat:
Ursprungligen postat av
MeggieCleary
Modigt av dej att skriva den sista meningen, så tänker jag också, men nu är det nog bäst att vi går över till färgen på slipsen, lite enklare så...😉
Att debatten blir så skev hela tiden är för att annars sansade debattörer letar efter ett monster som inte finns, hela fallet blir underligt och det enkla svaret är ju att hitta monstret som av ren ondska har förorsakat tragedin.
När det inte finns något monster att peka ut utan endast två mycket förtvivlade människor som i sin vilsenhet tog ett helt galet beslut och begick det ultimata brottet, att döda sina barn, de gav sig själva det ultimata straffet, det starkaste straff vi människor har uppfunnit, dödsstraffet.
Vill man ha ett monster att titta på eller spotta över så finns ju mamman som dödade sin lilla dotter med fentanylplåster när hon förlorade sin enskilda vårdnad och fick finna sig i delad vårdnad, eller varför inte Dalaröpappan, den fege fan som eldade upp sina barn och inte ens vågade ta sitt eget liv efteråt.
Men du har nog rätt, det är bäst vi övergår till att diskutera färgen på OH,s slips, vem vet, det kanske var valet av slips som utlöste hela tragedin.