Citat:
Ursprungligen postat av
heavenorlasvegas
Att man går från bostadsbrist alternativt bostadsjämvikt till bostadsöverskott ungefär när en "flyktingkris" uppenbarar sig kan ha mycket stor betydelse. Det är nog både du, jag och PM överens om. Det övriga förstod jag inte riktigt vad det hade med saken att göra. Han vill kanske visat att han har researchat på Ronnebys historia alternativt visa på eventuella kopplingar dit?
Det finns emellertid en ständig kontrast och rivalitet mot Karlskrona som är tydlig om man känner till Blekinge. Karlskrona är och har liksom alltid varit svenska statens sista utpost. Vill de ha hela högskolan så får de det.
Han är väl från Lund? Rätt läsvärd artikel i vilket fall.
Citat:
Efter ett långt liv som handelsplats lyckades man marknadsföra sitt järnhaltiga brunnsvatten till den gryende hälsointresserade europeiska societeten och blev Sveriges största hälsocenter med Ronneby Brunn.
När svenskarna fick sockerfnatt och började söta sin sill och sitt bröd startade man sockerbruk med import från Västindien. När moderna hem ville ha lättare och renare kärl startades Kockums emaljverk. Och sedan rullade den tunga industrin in med de stora svenska världsföretagen fram till 1990-talet då en tredjedel av de anställda fick gå. Då hoppade man på högskoletrenden och digitaliseringsvågen med Soft Center.
De tillverkade datorer i Blekinge också, gamla Halda som Nokia fick ta över. Däremellan ägdes fabriken av Facit.
Han kommer in på statens centraliseringar, inte en dag för tidigt för en ledarsideliberal.
Citat:
Ungefär samtidigt som polis och ting försvann flyttade högskolan till Karlskrona och Ronneby fick 700 lediga studentlägenheter.
Citat:
När en så stor grupp från ett annat land flyttar till en liten ort med svaga eller obefintliga rättsliga institutioner uppstår en rad problem som drabbar de nyanlända mest.
Bland annat följer en hel informell ekonomi med. Delar av livsmedelshandeln, klädhandeln och handel med berusningsmedel har helt egna försörjningslinjer via Malmö.
Citat:
Ronnebys ”volymproblem” hade varit mindre med en mer realistisk migrationspolitik, men huvudproblemet är ändå känslan att polisen inte är där. Stadens tradition av öppenhet, omvandling och rörlighet är frisk men hamnar i kris när den inre säkerheten är försvagad.
Är det den enda förklaringen till Ronnebys storstadsmässiga problem? Att polisen fungerar som om det fortfarande var en småstad med småstadsmässiga problem?