Citat:
Ursprungligen postat av
Månsan
En grov missuppfattning, sannolikt beroende på att TS åsikter är färgade av sossepropaganda.
Som många noterat sedan länge är Annika Strandhäll påtagligt lågintelligent. Mycket tyder på att hon kvalar in som en av de mest korkade statsråden genom alla tider i Sverige, ofattbart nog till och med mer imbecill än bottennapp som Maud Olofsson och Mona Sahlin. Finns ett flertal exempel, hennes otroligt barnsliga publicering "smartaste bästa tjejgänget", hennes idé om att landets pensioner blev säkrade när befolkningen passerade 10 miljoner (till följd av att hennes regering vräkt in abnorma mängder arabiska analfabeter) samt hennes panikartade och virriga svamlande rörande regler för sjukförsäkringen.
Nej Åkesson blev inte överkörd. Han var inte särskilt bra igår kväll men han fick i alla fall med poängen att vårdkaoset är ett haveri. Där fick han också oväntat stöd av programledaren. Strandhäll lika gapig, svarslös och osammanhängande som hon brukar vara.
Åkesson-Strandhäll 2-0 i en ruffig match.
Du och jag såg samma debatt!
Det verkar som en del personer tolkar in vad de vill att det ska framgå av debatten, och inte det debatten visade på.
Först och främst så var det intressant att Åkesson fick lov att komma till TV och debattera med Strandhäll.
Strandhäll var mycket aggressiv och talade som om allt gick att fixa, och att hon är på väg att göra det, trots att vi står inför en total samhällskollaps, inte bara i sjukvården. Hon kom till debatten för att undergräva Åkesson då han börjar bli ett hot. För Strandhäll har tiden stått stilla.
Åkesson klarade sig bra, då syftet med att bjuda in honom var att han skulle göra bort sig. Och det gjorde han inte.
Hur det står till med sjukvården och andra verksamheter som staten ansvarar för är subjektivt. För sjuka och gamla är det en kollaps som pågår inom vården. För folk som inte har privat sjukvård är sjukvården ett lotteri beroende på var man bor och tillgången på vård.
Strandhäll och övriga politiker är inte drabbade själva av den kollaps i sjuvården som debatten skulle handla om. Det haveri i samhället som diskuteras berör inte Strandhäll personligen, och det är bestickande. Det sätt som hon bemötte Åkesson på borde leda till ytterligare pessimism inför framtiden, då det i slutändan handlar om hennes och andra sossars attityd till medborgarnas surt inbetalade skatter och avgifter.