Citat:
Ursprungligen postat av
greta-forveten
Manodepressiva schizofrena personer har många gånger ett avvikande beteende i sin akuta sjukdomsfas. Både manodepressivitet och schizofreni kan vara ärftliga sjukdomar. Så klart spelar uppväxt roll. Söker man nog mycket så hittar man fel och brister i varje människas uppväxt. Dessa fel och brister leder så klart inte alltid till mord. Manodepressivitet i kombination med schizofreni leder även det väldigt sällan till mord. Det har hänt att manodrepresiva schizofrena har dödat likaväl som det har hänt att personer som har blivit misshandlade som barn har dödat. Varje människa är unik och profilering kan visa om det är en psykiskt sjuk som mördat kaotiskt eller om en psykiskt frisk person har mördat planerat och genomtänkt. En profilering visar inte om en gärningsman eller gärningskvinna har haft en dålig uppväxt miljö. Av 2 personer med samma psykiska sjukdom varav den ena är rik och den andra är fattig så är det den som är fattigast som utvecklar en svårare sjukdomsbild än den som är rik. Detta om hur ekonomin påverkar psykisk ohälsa kan du läsa om i Cullenberg s bok Dynamisk psykiatri och just detta att du är fattig kan du inte klandra någon för. Fattig uppväxt har många barn i dag och den psykiska ohälsan växer. Ett mega stort samhälls problem. Vi menar samma sak men uttrycker oss olika. Miljö spelar så klart en roll men eftersom den psykiska sjukdomen är ärftlig så behöver det inte vara uppfostran eller föräldrars sätt att behandla barnet på som leder till att den som är psykisk sjuk mördar. Det är den psykiska sjukdomen som leder till mord eller hallucinationer om du är drogpåverkad.
Har inget att invända förutom mot kategorierna kaotisk/organiserad gärningsperson som har visat sig vara lite av en falsk dikotomi, då det på en brottsplats kan finnas fynd som tyder på en mix. Många seriebrottslingar förfinar också sitt MO över tid.
Hur som, det är viktigt som du säger att behandla varje fall unikt. Det finns ingen färdig profil som pekar ut någon särskild person. Allt man gör som profilerare måste utgå från de forensiska bevisen, man kan aldrig börja i andra änden om man vill vara trogen den vetenskapliga metoden.