Citat:
Ursprungligen postat av
rainbowia
Lisa Hörnblad uttagen i alpint visar ändå en vilja att ta ut framtida stjärnor.
Får väl indirekt ge lite ris till FIS världscuptävlingsprogramet igen, det är inte mycket som harmoniserar där. Är detta slutgiltligt får man kontatera att SOK inte gått på den lätte att ge resultat i stadsprintar och lotterier i Oberstdorf någon notis.
Nä, det ser väl mörkt ut.
Emma Dahlström i Sloopstyle blev uttagen. Hon har varit korsbandsskadad under lång tid.. slig till med 4:e plats bara för några dagar sedan..och vips var SOK snabbt framme och gav en OS- biljett..Tycker det var rätt.
Problemet med längdåkning är att det inte finns en kontinuitet när det gäller att ALLA ör med samtidigt.
I andra vinteridrotter ser man nästan alltid att alla är med i tävlingarna. I längdskidåkning skiter många i VC..och bara satsar på mästerskapen.
Detta skapar inget underlag när t ex SOK skall göra sina uttagningar. SOK ser naturligt detta. Man lurar helt enkelt inte SOK med att t ex skippa tds..åka en stadssprint i Dresden..och sedan åka i Planica och komma 10:a..För mig är det obegripligt att man ändå kan sitta och säga att man tycker att man skall vara med i OS..
Den svenska lagledningen måste börja tänka om. ..och även andra skidåkare..när det är tävling skall ALLA vara med..