Citat:
Ursprungligen postat av
InflatableBoppo
Märkligt att batikhäxorna inte blir våta av marockaner.
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=6865710
Även om ingen utvisas imorgon åker skräpet ut förr eller senare. Ingen politisk vilja idag betyder inte att politisk vilja saknas imorgon.
Citat:
Ett nytt samarbete mellan Sverige och Marocko kring fingeravtryck har gjort att många personer med utvisningsbeslut har kunnat identifieras, och därmed tas emot i Marocko.– Vi har fått tillstånd ett väldigt bra samarbete med marockanska myndigheter, och fått en fungerande rutin som vi är väldigt nöjda med, säger Per Löwenberg som är gruppchef på nationella gränspolissektionen.
Jag undrar bara om hur bra detta fingeravtryck register är i Marocko, men att det är possessiva nyheter råder det inga tvivel om.
Edit, det står ju faktiskt info om detta också:
Citat:
Sedan samarbetet inleddes i början av förra året har ungefär 450 ärenden skickats över till Marocko. I 75 procent av fallen har personer kunnat identifieras.
Undrar om skillnaden i % skiljer sig för ålders lögnande hazarer..
Citat:
Av de som uppgett att de är under 18 år visar sig det vara fel i 90 procent av fallen, säger Per Löwenberg vid Gränspolisen.