2018-01-22, 23:22
  #11425
Medlem
Mooskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
För att den är en ohörd grym sjukdom som innebär stort lidande både fysiskt och psykiskt.

Då kanske du ska redogöra för prognos och stadiet på dom här flickorna. Mig veterligt är det en sjukdom som man diagnostiserar på symptombilden. Och att den är väldigt individuell. Sen vill jag veta hur långt man kommit i forskningen på området när du ändå är igång.
Citera
2018-01-22, 23:22
  #11426
Medlem
Tardoliciouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TorkelSnorkel


Om man upplever smärta, matsmältningsproblem, sömnstörningar, koncentrationssvårigheter, svimningskänsla, är ljud- och ljuskänslig och ytterligare några saker i 6 månader eller mer så kan det klassas som ME.

Med all respekt för att de som verkligen har detta syndrom lider, så kan själva klassificeringen passa in på oerhört många.

Förvisso. Men allt detta sammantaget skapar ett enormt lidande. Att kroppen är för trött för att smälta maten du äter och du därför har kronisk magsmärta. Att kroppen till och med är för trött för att sova. För tröttheten är inte detsamma som sömnighet; I själva verket är du för trött för att vara vaken och för trött för att sova, samtidigt som varje ljud ofta skär in i dig likt naglar mot en svart tavla. Att se på tv är uteslutet eftersom ljuset och de snabba klippen tar knäcken på dig. Att läsa längre texter är också uteslutet eftersom hjärnan är för trött för att koncentrera sig. Du inser att du plötsligt inte kan tala engelska. Visserligen kan du förstå språket, men varje försök att kommunicera det blir uppåt väggarna. Även ditt modersmål hämmas. Numera måste du tänka efter innan varje ord du säger.

Jag vet inte om dessa symptom kan passa in på så många som du säger, men jag är skeptisk.

Med reservation för att det finns vissa variationer, som någon tidigare frågade om. En del ME-sjuka klarar av att fortsätta förvärvsarbeta, medan andra är sängliggande dygnet runt och i behov av hemtjänst för att kunna duscha.
Citera
2018-01-22, 23:22
  #11427
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av My49
Svara på frågan

Frågan?
Citera
2018-01-22, 23:23
  #11428
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
Tur att man är ateist.
Men man vet ju aldrig så när jag drabbades av MS, på den tiden det betydde rullstol och död, sökte jag alternativ istället. Nu 32 år senare sitter jag inte i rullstol utan kan klättra i berg.
Citera
2018-01-22, 23:27
  #11429
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Jo, eh...han mördade sina barn.
Javisst ja, du tycker ju att det är vettigt


Han flyttade ut när Agnes var tre och Moa nyfödd (eller om det var strax fölre nedkomst). Åren därefter har han ingen koll på. Finns med i tråden, klart och tydligt.

Han var ingen mördare - omständigheterna gjorde honom till en
Citera
2018-01-22, 23:28
  #11430
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Denstorakritikern
Jag svarade alltså på Inlägg #11460
OK fel av mig
Citera
2018-01-22, 23:28
  #11431
Medlem
När släpps en FUP med bl a brevet tror ni och hur får man enklast tag på ärendenummer?
Citera
2018-01-22, 23:28
  #11432
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrLECTER
De var nog inte ute efter någon ursäkt.
Hade det inte varit mera av värde att veta varför man kan fatta varför man tar ett sådant beslut?
Ja, om man utgår ifrån att O.&H. var kloka och bra förädrar, så lär man ju aldrig finna svaret på den frågan, det är tyvärr det som är problemet här!
Citera
2018-01-22, 23:29
  #11433
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Måste säga att jag har synnerligen svårt att se några som helst likheter. Inte heller är ett erkännande eller självmord i sikte. Inga likartade omständigheter heller.

Visst ja, Mord.
Nej i övrigt har Du helt rätt men det var väl därför Madsen kom upp i tråden.
Citera
2018-01-22, 23:29
  #11434
Medlem
[QUOTE=My49|62999585]Alla ni som varit djupt deprimerade samtidigt som er partner o haft två väldigt sjuka barn kanske döende , berätta vad ni gjorde, eftersom ni verkar veta allt. Ni har inte en jävla aning. Fy skäms på er att uttala er om saker ni inte begriper.[/quote]

Det är helt sant. Väldigt många skulle verkligen behöva tänka efter en lång stund innan dom spottar ur sig vidrigheter utan vare sig egen erfarenhet eller förmåga till insikt. Det är bedrövligt rent ut sagt.

Avsaknaden av förmågan att tänka sig in i andras värld är gapande stort.

Tack.
Citera
2018-01-22, 23:30
  #11435
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wendy1
Skulle säga att de allra flesta normalbegåvade vuxna vet det, ja. Ett barn kan dock ej greppa att man ej kommer tillbaka. Vad är det du inte förstår med det?
Ingen som inte är död vet ju vad döden innebär. Det begriper väl till och med alla måttligt begåvade.
__________________
Senast redigerad av KnackeredVonAnka 2018-01-22 kl. 23:41.
Citera
2018-01-22, 23:30
  #11436
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Enligt forskaren på TV så gick deta att se via blodprov, om jag minns rätt. Man måste tydligen "bara" veta vad man ska leta efter och hur analysen ska gå till.
Jag måste nog läsa på mer. Och jag kan minnas fel.

Nej, det går inte att hitta något avvikande i prover. Möjligen på forskningsnivå men det är inget som har gjort genombrott. MEcär tyvärr en slaskdiagnos som många med smärta, depression och utmattning kan passa in på. Knappast någon svensk läkare utanför Gottfrieskliniken ställer den diagnosen. Och kliniken har fått stänga för sitt ovetenskapliga arbetssätt. Visst lider människor av att ha sådana symtom men att uppfinna nya namn på gamla kända symtom hjälper ingen. Speciellt om man hamrar in att prognosen är hopplös. Dessa personer får, efter att andra sjukdomar uteslutits, bäst hjälp inom psykiatrin. Att ställa denna diagnos på ett barn är direkt oansvarigt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in