Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Nej Sverige har både ändrat definitionen av våldtäkt och sättet att räkna antalet våldtäkter på de senaste åren vilket gör att statistiken mot andra länder blir väldigt skev och detta i kombination med att svenska kvinnor är mer benägna att rapportera våldtäkter än många andra länders kvinnor skevar till statistiken ännu mer.
Förändringen 2005 känner jag till (nya sexuallagstiftningen), men vilka andra förändringar finns det? Du menar alltså att landet som (omdiskuterat iofs) blivit känt som "The Rape Capital of the World"* börjat räkna icke-våldtäkter som våldtäkter eller vad?
Menar du att våldtäkter inom äktenskapet räknas? Jo, men det har det gjort sedan 1965.
Trenden är ju relativt tydlig och utan större hopp fram till 2010 där den eventuellt planar ut. Vi vet inte eftersom vi inte sammanställt fortsättningen ännu.
2003 - 25
2004 - 25,2
2005 - 41,9
2006 - 46,3
2007 - 51,8
2008 - 59,0
2009 - 63,8
2010 - 63,5
Slutsats: Jag ska gräva fram bättre underlag så får vi se vem som har rätt. Vi kommer ingenstans med bristfälliga siffror som BRÅ gjort allt för att förvanska. Dom är inte värda en tiondel av anslagen dom får om man ska tvingas räkna baklänges för att ta sig igenom deras syftningsfällor.
Min känsla tydligt är att våldtäkter har blivit en allt mer verklig risk för kvinnor, och att de i förekommande fall ofta är än mer hänsynslösa, och det är en bild jag fått bekräftad av både polis och kvinnojourer. Men vi kan alla ha fel och kanske rapporterar om flygande grisar nästa vecka. Man vet aldrig.