Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Jag vet inte om man ska skratta eller gråta när man läser ditt inlägg; mest nyfiken på om det var morgon för dig när du skrev det eller om du fortfarande satt uppe sedan igår. Det tål dock att upprepas det jag sa tidigare:
Bitcoins verkar vara fullt med folk som just upptäckt trading, och tycker det är världens coolaste sak och tror att det bara gäller Bitcoins. Ett tips är då att man i decennier har kunna handla exempelvis aktier, och är du lite duktig och prickar rätt i aktiv swingtrading så kan du utan problem långsiktigt dubbla kapitalet varje år. Det är dessutom betydligt säkrare, eftersom du kan kombinera teknisk analys med fundamentala faktorer.
Men din teori så är aktier en bubbla och bostadäderna är i en bubbla.
Vissa av oss hårt arbetande svenskar är upp innan tuppen, men att vi sedan hsr mycket fritid på jobbet som gör att vi kan spendera timmar på flashback är en annan sak.
Hade du haft några argument som var värde att besvaras hade jag gärna gjort det, men hittar bättre skräk propaganda på youtube än det du länkar till
Det svåra med krypto valutor är att inte få panik när ens värde halveras på 3 dagar, och ännu svårare är det att dag ut och dag in lyssna på folk som snackar skit.
Men både sakerna löser man genom att skaffa dig kunskap, då blir man lätt trygg i sina krypto valutor och dina fuds biter ej.
Men det är rätt uppenbart att du vill sprida propaganda och jag tycker synd om noobsen som tror dig, krypto valutorna rasar hela tiden, ju längre man hållt på desto lugnare blir man vid varje ras, och vid varje ras möter hittar man dina kommmentarer i diverse bitcoin trådar