Citat:
Ursprungligen postat av
flowerprint
Sluta haka upp er på föräldrarna, det var riktigt synd om dom. Dom må vara mördare, men jag tror dom såg detta som en sista utväg.
Vila i frid.
Vi vet varken hur föräldrarna tänkte eller vilka problem barnen hade så ja, man kan ta det lite lungt med fördömandet. Var en av föräldrarna så sjuk att han mördade hela familjen? Nej, vi vet nu att båda föräldrarna såg det utsiktslös att leva med någon livskvalitet. Det är helt säkert ett väldigt svårt beslut de tagit. Var det fel beslut? Ja, det är alltid lätt att säga. Det är svårare att sätta sig in i deras situation.
De är inte ensamma om att se landet som satsar så mycket pengar på vård och omsorg leverera så litet. Jag kan tänka mig att de levt i tron att vi har världens bästa vård och att vi är bäst på att ta hand om handikappade. Uppvaknandet till verkligheten blev brutalt.
Jag tror alla känner någon som sökt läkarhjälp för något mer eller mindre allvarligt och fått värktabletter utskrivna. Det är inkompetent och arrogant.
Vi har tyvärr inte världens bästa vård. Vi har fortfarande bra specialistvårdi landet även om den naturligtvis är begränsad. Primärvården är bedrövligt. Man kan inte med bästa vilja kalla den fungerande.
Vi har mängder med människor som arbetat med handikappade och även om de flesta är engagerade och gör sitt bästa så saknas det kompetens. Ibland saknas även vilja och förståelse. Ibland är det väldigt mycket annat som är viktigare än det bästa för den som behöver hjälp.
Senaste årens misskötsel av LSS och assistans är ett historiskt misslyckande. Politiker (vänster) skyller alla problem på högerns privatiseringar medan undersökningar är väldigt tydliga med att den kriminalitet som dras till denna verksamhet styrs inifrån Försäkringskassan. Men istället för att kolla sin personal skyller de på andra.
Jag vet inget om denna familj eller barnen men jag tvivlar inte en sekund på att vårt väldigt illa fungerande samhälle är en bidragande orsak till vad som hänt.