Citat:
Ursprungligen postat av
Celtico
Vad är det? Läste lite nu och dom nämnde Bitcoin cash, har det nått samband?
LN är en uppdatering på bitcoin som ska göra så att det blir billigare och snabbare att skicka mellan olika plånböcker-
är inte så påläst om ämnet just, men bitcoins var aldrig tänkt att öka så som det gjort, så det är nu svin dyrt att skicka och kan ta dagar ibland, så LN är en lösning på problemet.
vilket är bra då bitcoins teknik är rätt gammal och blir segare och segare, så nu kan bitcoin åter konkurrera med dom nya alt coinsen.
bitcoin cash är en Fork av bitcoin, bitcoin är en öppen källkod, så vem som helst får "forka" bitcoin, dvs du gör en egen kopia av bitcoin där du kan göra vad du vill.
tycker bitcoin cash är rätt värdelöst då bitcoin cash är dyrare än vad bitcoin var när dom låg på samma transaktions nivå som Bcash gör nu.
Bcash har inget med Lightning network.
Reddit är bra att läsa om man vill ha bra information, mycket nördar som hänger där.
eller steemit är rätt bra.