Citat:
Ursprungligen postat av
kugutt
Jag tenkte mest på at dom vil statuera ett eksempel. Det har ju varit mycket fokus på våld mot kvinnor dom sista par åren.( oavsett är ju inte et ekstremt långt straff fel i det här fallet)
Fast jag känner att han är "fel" exempel, även om han är skyldig. Eftersom sådana brott är så extremt ovanliga, och antagligen inte påverkas av hårda straff (om det nu är så driftstyrt som "experterna" här i tråden påstår). Den stora mängden brott mot kvinnor består av 1) våldtäkter och gruppvåldtäkter på främmande kvinnor begådda av invandrare från Mellanöstern och Afrika, 2) hedersvåld mot mellanösternfamiljers egna kvinnor, där förövarna är män, men ibland samarbetar även t.ex. en syster eller mamma till offret och 3) relationsvåld, som oftast accelererar när en kvinna har sagt att hon vill lämna förhållandet eller strax efter att hon har gjort det (just detta ser antagligen likadant ut i parförhållanden från alla kulturer, även om det kan kombineras med hedersmotiv såklart).
Inget av ovanstående förändras för att M får sitta länge i fängelse. Det är dessa, numera "mängdbrott", polisen borde lagt krutet på, i stället för att finkamma Öresund för en enda (eventuellt) mördad kvinnas skull, och där MGM i alla fall var en landsman, som inte legat samhället till last utan tvärtom inspirerat många.