Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Du märker det nog inte själv men du måste svartmåla dem för att kunna ta moraliska poäng. Det är också ohederligt att jämföra en pastor som förlorar två söner men har uppenbart fortsatt livsansvar för en hustru och den tredje sonen med en momsdocent som ev. blir lämnad ensam kvar och som befinner sig i en intellektuell konkurrensmiljö som nog uppmuntrar en delvis annan värdegrundsförståelse, och där han inte med säkerhet kan hoppas på samma kyrkliga kärleksbudskap vad gäller möjligheterna att uppbära uppehälle. Även om vi alla skyndar till församlingen är det bara en som kan uppbära pastors lön.
Så du är en ganska obehaglig hycklare.
Om det gläder dig så tror jag du har rätt i att föräldrarna (eller maken) i det här fallet, formellt sett, kan betraktas som detsamma, när de – som vi tror – misstagit sig på vad som borde varit deras ledstjärna. Det är väl "barmhärtighetsmordets" fara, att det överskattar dessa individers väl och ve och betydelse i förhållande till allt annat på jorden, och var och ens formella ansvar för de som är kvar i livet. Allt som fortfarande lever tjänar, förhoppningsvis, livet. Eller borde få lov att göra.
Svartmåla förövaren behöver jag föga göra för att ta moraliska poäng, det skedde som en naturlig följd när mördaren tog sig friheten att välja döden åt tre andra människor. Förövaren har fått dåligt rykte av sina egna gärningar och dess konsekvenser. Nu bryr sig visserligen inte vederbörande om sitt rykte då dito inte är omvärdesberoende längre och behöver möta skammen offentligt, också det har avklarats i och med gärningen.
Det är sant att ett gäng momsexperter och docenter i Lund troligtvis är evolutionsförespråkare där själva Darwins teori utgår från den starkes överlevnad, medan troende människor i gemen anser livet okränkbart. Trots detta anser jag att ditt resonemang leder fram till fördomar om att alla med en evolutonistisk värdegrund skulle vara benägna att lösa sina familjeutmaningar med mord för att man är sjuk, handikappad, svagare eller tröttare än gemene man. Då vore majoriteten av Sveriges befolkning beredda att ta familjemedlemmar av daga men så är bevisligen inte fallet. Ingen av oss vet barnens diagnos, men oavsett ger det dig inte rätt att fatta det oåterkalleliga beslutet åt resten av din familj.
För egen del är jag intresserad av de bakomliggande mekanismer som gör att människor, som du, och många fler försvarar mördare och förövare, istället för att ta de svaga, offren och de utsattas parti. Det tyder på en twistad moral, som om orsaken till dåd kan ursäktas för att tanken verkade vara god. eller viljan motiverad av omtanke. Brottsoffretet är i förgrunden inte förövaren, allt annat är om något hyckleri, översitteri och förbannad dikt.