Citat:
Ursprungligen postat av
gubbrora
Det finn ett antal egendomligheter i tråden. Vi är många som fått PM från "nya" medlemmar som ännu inte kan posta. Dom innehåller för det mesta fullständigt obekräftade påståenden om att barnen skulle lida av diverse extremt ovanliga sjukdomar . Vi har snart vart igen hela sammanställningen av sällsynta diagnoser. Det andra dessa pm handlar om är att mamman hade cancer de tredje är att pappan hittats hängd
Det finns skribenter som hävdat att mamman var i livets slutskede och fick palliativ vård i hemmet. Det samtidigt som hennes chef säger att hon jobbade som vanligt fram till julledigheten men inte kom tillbaka när hon förväntades.
Det är för mig fullständigt obegripligt hur människor kan sitta bakom datorn och ljuga ihop dessa lögner. Vad är poängen med lögnerna?
Att det fortfarande finns skribenter som refererar till att mamman hade cancer är fullständigt obegripligt. Varför gör ni det?
Det finns dessutom äckel som använder detta fall för att sprida enfaldig anti-vaccinationspropaganda.
framför allt mot hpv-vaccination även detta är djupt föraktligt och visar på vad det är för människor som är vaccinationsmotståndare.
Ytterligare en egendomlig sak är att vi fått så lite skvaller. Det bor i vart fall 25 000 människor i Lomma, det borde gå några hundra barn i skolan, mammans och pappans arbetsplats borde innebära något hundratal kollegor. Om man är närstående begriper jag att man kanske inte för skvaller vidare men det borde resoneras om fallet bland hundratals om inte tusentals som ha en viss närhet till fallet.
men inte ett ljud.
Bra rutet! Du sammanfattar lite av det jag försökt föra fram idag.
De som skickar PM om allehanda svåra sjukdomar som förklaring, tror jag handlar om personer som själva lider av diverse psykosomatiska tillstånd och gärna vill uppmärksamma det lidande de själva upplever.
Att det förekommer så litet skvaller, stärker min bild av att familjen verkligen sökt isolera sig från umgänge med omvärlden. Även om man kan verka social och trevlig på sin arbetsplats.