Citat:
Ursprungligen postat av
Wounderingtwo
Jag fick också den känslan. Först fick de frågan när familjen haft kontakt med kommunen senast och det var innan helgerna. Varför då undrar jag? Vad handlade den kontakten om? Sedan fick de frågan om socialen var inblandad, då tittade de på varandra och svarade efter en stunds funderande "Nej, det fanns ingen anledning till det".
Om två barn är så pass sjuka att de måste hemskolas på grund av "medicinska skäl". Då känns det ju som att socialen på det ena eller andra sättet är, eller åtminstone någon gång varit, inblandade för eventuella stödinsatser. Har kommunen missat uppenbara varningssignaler tro? Har man låtit bli att följa upp orosanmälningar från omgivningen?
Medicinska skäl i detta fall tycker jag låter känns som någon form av psykisk problematik. Känns märkligt att de båda barnen skulle lida av någon så allvarlig sjukdom att de inte kan befinna sig i skolan. Handikapp är ju uteslutet för det finns särskolor.
Jag tycker det verkar ligga en hund begraven här.
Kommunen "ansvarar" för barnen. Minnesstunden är antagligen för elever och deras vårdnadshavare.
Jag tycker det verkar ligga en hund begraven här.
Exakt samma känsla har jag.BÅDE barn är sjuka???Hemundervisning har barn i samhället och det är inte något konstigt med det alls.
Sen fortfarande total tystnad hur familjen har bragts om livet.Polisen brukar ju lämna ut sådana uppgifter ganska fort.Skjutna eller knivhuggna och dylikt.Men inte i det fallet.
Det här är läskigt..

.