Citat:
Ursprungligen postat av
chrisemil
Så sant. Jag är dock återhållsam med att döma i fall liknande detta, håller båda möjligheter öppna.
Nämndes något om att någon kollega åkt till adressen efter det att mannen inte dök upp på en föreläsning och sett bådas bilar på uppfarten varpå denna sen kontaktade polisen. Vet inte hur sanningsenligt detta är, men kan vara en annan förklaring till att polisen kontaktades.
Polisen gör såkallade lägenhetsundersökningar / kontroller i varje polisområde mer eller mindre dagligen. Oftast är det ett dödsfall utan misstanke om brott, har man tur är det nyligen, har man otur har det varit ett tag sen dödsfallet skett. Folk dör hela tiden, speciellt äldre ensamma, de med psykisk ohälsa som tar livet av sig eller exempelvis missbrukare.
Anhörig, kollega, granne eller annan ringer för att man inte sett personen eller denne inte har dykt upp på jobbet alternativt att det finns en konkret oro exemepelvis suicid. Ledningscentralen ringer och försöker nå personen samt kontrollerar historik. Om det inte finns något speciellt från uppringare eller historik som indikerar på att det kan vara akut så ligger ärendet tills det finns patrull då man skickar, upplever man det som akut åker bil direkt. Oavsett kommer kontroll ske.
Patrull kommer till platsen, det kan då lukta starkt av lik eller vara flugor som syns. Då blir det låssmed.
Upplever man det som akut bereder man sig tillträde direkt genom att slå ruta eller bryta en dörr.
Polislagen 21§.
Oavsett så kommer polis göra en kontroll om man inte når personen vid uppringning eller på annat sätt kan säkerställa att personen mår bra. Det vill säga, att någon skulle ha varit på platsen och sett att bilarna var där behöver inte alls stämma. Samtal från kollega och att ledningscentralen inte får svar när de ringer är tillräckligt för kontroll.