Citat:
Ursprungligen postat av
Oantastlig
10 sekunders googling senare: "Blastocyst är ... ett utvecklingsstadium hos embryot som följer efter morulan.".
Det är ju precis det jag skrev: Dag 4: morula, Dag 5: blastocyst.
Som du ser är en blastocyst den som kommer efter morulan. Sluta vara så intellektuellt ohederlig när du tar mina argument som dina när du har blivit påkommen med rena felaktigheter i dina resonemang.
Citat:
Wiki: "Hos däggdjur brukar man kalla det ett embryo från att ägget har befruktas till dess att man kan se armar och ben, efter detta kallas det foster. Hos människor sker övergången från embryo till foster cirka 8–9 veckor efter befruktningen"
Man använder de medicinska begreppen befruktat ägg, zygot, morula och blastocyst för att beskriva var i utvecklingen embryot befinner sig under de fem första dagarna. Från vecka 2 kallas det rätt och slätt ett embryo fram till vecka 9. Sedan övergår det till att vara ett foster.
Eftersom du inte har tillräckliga medicinska kunskaper så ger jag dig en länk till en lättläst artikel om
fosterutveckling:
”
Embryoperioden hos människor räknas från andra till åttonde veckan, då fosterstadiet inleds.”
Tiden före kallas ”preembryoperioden. Men det är inget som hindrar att man kallar det lilla livet embryo redan från dag 1.
”
Blastocysten börjar växa in i livmoderväggen i en process som kallas implantation. Implantationen börjar dag 6 och slutar mellan dag 10 och 12 efter befruktningen.[4] Trofoblasterna blir fler och bildar som små rötter som förankrar blastocysten.”
Befruktningsprocessen och efterföljande implantation av blastocyten i livmoderväggen tar sammanlagt 10-12 dagar.
Citat:
Forskingsrapport med titeln: "Evaluation of day one embryo quality and IVF outcome – a comparison of two scoring systems"
Kanske dags att du går och informera dem om att de helt missuppfattat detta och att det inte finns några 1dagars embryon att utvärdera ; )
Zygoter är 2 dagar gamla embryon. I rapporten stod nämnt zygoter, som är i dag 2.
Citat:
Ja precis, du verkade tro att någon påstod att det var något som skedde på ett ögonblick. Eftersom vi inte kan säga exakt hur många minuter eller timmar det rör sig om, och det är inte heller intressant för den här diskussionen, så kan vi säga efter 24 timmar. Så kanske vi kan gå vidare till något som spelar någon roll?
Den biokemiska processen tar längre tid än 24 timmar och därför kan man inte hävda att befruktningen sker på ett ögonblick. Jag har nyss nämnt att att hela befruktningsprocessen och den efterföljande implantationen tar sammanlagt 10-12 dagar. Det finns ingenting mer att bygga den här diskussionen på. Om du vill hävda att hela nämnda process tar mindre än 24 timmar så är det ditt problem.
Sluta tramsa.
Citat:
Ja, nu när vi klarat ut att du trasslat in dig i embryots olika utvecklingsstadier så kan vi konstatera att det alltså var ett embryo innan vecka två. Då är vi åter på "After fertilization the human embryo begins a 4 day long journey down the fallopian tube and into the uterus." och "In the 1970’s a study showed a lot of menstrual tissue studied contained fertilized eggs still trying in vain to communicate with the ovary"
Så vad du skall visa är att det är ett dött embryot som fortfarande försöker kommunicera med livmodern. Lycka till = )
Jag förstår att du gärna vill avsluta den här diskussionen.
Jag har inte alls trasslat in mig i embryots utvecklingsstadier i min beskrivning av vad de kallades under de fem första dagarna. Som jag nyss påpekat räknas embryoperioden från
andra till åttonde veckan, då fosterstadiet inleds.
Hur många gånger ska jag förklara för dig att vid tidiga missfall slutar embryot alltid att visa livstecken innan det lämnar livmodern. Om det utanför kroppen försöker kommunicera med äggstockarna så innebär det inte att det är viabelt. Embryots hjärta slutar slå innan det stöts bort.
Som jag påpekat förut kan hudcellerna efter en människas dödsögonblick leva i flera dagar. Hjärnan kan uppvisa viss aktivitet en kort stund efter att döden inträffat och reflexer kan uppstå om man slår med hammare mot knäna. Ibland kan dödsryckningar observeras strax efter dödens inträffande. Kommer du då att hävda att denna människa är levande och kan återupplivas i en gigantisk petriskål med näringslösning? Det vill jag ha svar på. Ja eller nej?
Kan du vara snäll och länka till den där 1970-tals studien där det omnämns att man hittade levande embryon i mensblodet? Det ska bli intressant att läsa den.
En kvinna som får ett mycket tidigt missfall (vecka 2-8) kommer att få en kraftig mensliknande blödning varvid hennes trosor blir genomblodade. Embryot är vid det här laget mer eller mindre mos. Tänk dig att hon ligger i sin säng eller sitter på en köksstol hemma när missfallet inträffar. Hur ska hon hinna till den prenatala kliniken med trosorna i en plastpåse, sedan få en läkare att krafsa i hennes blodiga trosor efter embryot och därefter placera det i en petriskål med näringslösning?
Glöm det!
En som inbillar sig att spontanaborterade embryon kan överleva utanför livmodern och sedan leva en stund till i en petriskål med näringslösning har inte alla hästar i stallet.
Jag förstår att du vill fortsätta diskussionen i dina desperata försök att bevisa detta bisarra påstående.