Citat:
Ursprungligen postat av
johnnysowhat
Jag tycker att Sverige borde införa dödsstraff i fall som dessa. Varför ska vi skattebetalare få lida för att dessa sjuka avskum skall hållas bakom lås och bom löjligt kort tid, för att sedan komma ut och göra om samma sak om och om igen?!
Skattebetalarna har röstat för att finansiera detta i många val, så det är bara gilla läget och rätta sig i ledet…i alla fall till nästa val.
Det jag inte riktigt får ihop är den signalpolitik man för och hur de tänkt sig att det skall funka.
Jag undrar om detta skulle förhindrats om samtyckeslagen funnits då, jag undrar även om sexköp som de nu pratar om att förbjuda utomland skulle förhindra detta.
Armbanden som delads ut verkar inte ha funkat så bra.
Metoo stoppade inte gruppvåldtäktsvågen i Malmö, tja märklig värld vi lever i.
Släpp fångarna loss det är vår kanske funkar vem vet, jag upplever i alla fall att hudfärg påverkar straffets längd hmm jag kanske har fel.
Nåväl vi får väl glädja oss i att förövaren fångades in av det polisiära, något de aviserat att de kommer blir sämre på under 2018.