Citat:
Ursprungligen postat av
J301
För att förtydliga: jag vill inte nödvändigtvis jobba med någonting som innebär att grotta ner sig djupt ner i tekniska detaljer, men jag misstänker starkt att det är bra att ha den kunskapen i bagaget ändå. Många civilingenjörer verkar ju inte jobba med det de har läst ändå.
Alltså är teknisk fysik+handels-alternativet att se mer som en utmaning och en grund att stå på, medan I skulle vara en ”rakare” väg till det jag skulle vilja jobba med, men också långt mer riskfylld (risken att man blir en i mängden och ”inte kan så mycket” pga mindre teknisk kunskap).
När du har jobbat några år tappar examen sin relevans. Du bör ha en så klart men exakt hur den ser ut är mindre viktigt, dina arbetslivserfarenheter väger mycket tyngre, plus din personlighet och dina sociala förmågor. Så om det inte är något väldigt specifikt och eftertraktat första jobb du är ute efter kan du vikta ned det där att ha dubbelexamen för att sticka ut ur mängden.
(Och jag som skriver detta är själv civ.ing och har intervjuat och anställt ett gäng nyexade ingenjörer.)