2017-12-27, 12:33
  #17821
Medlem
Första "vanliga" dagen med papperstidningar efter julhelgen och Sydsvenskan lägger *hela* sin kultur- och nöjessida (dvs just idag: ett uppslag) på en långtråkig ich tam artikel om diskussionen kring namnpubliceringar i den svenska #metoo-vågen. Den djärvaste slutstats skribenten kommer fram till är att namnpubliceringar kan vara dåliga eftersom uppmärksamheten kring enskilda kända namn skymmer kampen mot Patriarkatet (det han egentligen menar är att det smakar surt när Soran Ismail, Oisin Cantwell och Louis CK åker dit, eftersom dessa herrar räknades som goda och progressiva).

Det är övertydligt att Sydans kultursida görs med vänsterhanden numera (och på låg budget). Och de är inte ensamma om den saken.
Citera
2017-12-27, 16:41
  #17822
Medlem
Nordanvindarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Den djärvaste slutstats skribenten kommer fram till är att namnpubliceringar kan vara dåliga eftersom uppmärksamheten kring enskilda kända namn skymmer kampen mot Patriarkatet (det han egentligen menar är att det smakar surt när Soran Ismail, Oisin Cantwell och Louis CK åker dit, eftersom dessa herrar räknades som goda och progressiva).

När det visade sig att dessa journalister avslöjades som simpla våldtäktsmän, tafsare och snuskgubbar så hade jag en svag förhoppning om att det skulle uppstå en motreaktion hos de journalister som var seriösa. Att det skulle göras något slags statement där man tog avstånd från de oseriösa hycklarna i sin egen yrkeskår.

Men icke. Inte en pip i den riktningen har jag hört. Mest harmsen tystnad.

Snarare verkar det som att man sluter leden och lägger på locket ännu hårdare.

Kanske är det så att inte finns några seriösa journalister kvar?
Citera
2017-12-27, 20:16
  #17823
Medlem
https://www.resume.se/nyheter/artiklar/2017/12/27/brottsmisstankar-mot-direktpress--mitt-i-la-kopplanen-pa-is/

Citat:
DirektPress är ett korthus som hålls uppe med fiffel för att inte gå i konkurs.

Skattebrott, bokföringsbrott och brott mot årsredovisningslagen. Det misstänker revisorer från Deloitte som granskat DirektPress på uppdrag av Mitt i, som nu skrinlagt förvärvsplanen. Koncernen uppges ha blåst upp sina siffror för att undvika konkurs och revisorn har anmälts till Revisorsinspektionen.

https://www.medievarlden.se/2017/12/direktpress-anklagas-ekonomiska-oegentligheter/

Citat:
En analys av revisionsbyrån Deloitte visar att lokaltidningskoncernen Direktpress har försökt senarelägga eller dölja förluster.

Deloittes revisorer misstänker att lokaltidningskoncernen begått skattebrott, bokföringsbrott och brott mot årsredovisningslagen för att dölja förluster och klara sig undan konkurs. Det skriver Resumé.

Intressant att följa om korthuset "Direktpress" kommer att falla sönder...
Citera
2017-12-27, 21:40
  #17824
Medlem
Hoppas bedragarna begärs i konkurs imorgon och ledningen kastas i fängelse för ekonomisk brottslighet.

Det skulle vara en fin nyårsraket.

Om detta drömscenario skulle spelas ut, hur många journalister och medlöpare får uppsöka AF nästa år? Någon som har några ungefärliga siffror att gotta sig åt?
Citera
2017-12-27, 21:54
  #17825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slocum
Hoppas bedragarna begärs i konkurs imorgon och ledningen kastas i fängelse för ekonomisk brottslighet.

Det skulle vara en fin nyårsraket.

Om detta drömscenario skulle spelas ut, hur många journalister och medlöpare får uppsöka AF nästa år? Någon som har några ungefärliga siffror att gotta sig åt?

DirektPress finns idag med lokala nyhetstidningar i Stockholm, 32 st och i Göteborg 5 st, samt i Uppsala, Västerås, Sigtuna/Knivsta och Enköping

DirektPress ger idag ut 40 lokala nyhetstidningar med en samlad upplaga på över 1,2 miljoner


https://www.allabolag.se/5565705596/dp-direkt-press-tidningsforlag-ab

Antal anställda = 96

Men verksamheten kan vara uppdelad i olika bolag så är svårt att få grepp om hur många journalistkräk som är anställda.
Citera
2017-12-27, 23:16
  #17826
Medlem
Vilka sköningar. Försöka kränga skiten till Segulha. Visar på hur desperata de måste vara.

Försöka lura en jude på pengar. Ja, lycka till.

Nåväl, i och med detta är man oavsett historia. Hoppas på 100 uppsagda journalister (till) 2018.
Citera
2017-12-27, 23:40
  #17827
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slocum
Vilka sköningar. Försöka kränga skiten till Segulha. Visar på hur desperata de måste vara.

Försöka lura en jude på pengar. Ja, lycka till.

Nåväl, i och med detta är man oavsett historia. Hoppas på 100 uppsagda journalister (till) 2018.

Segulha äger MittMedia, du menar att dom äger DirektPress också?

För övrigt borde fler diskutera Wallenbergarnas inflytande över svensk media genom proxy - Wallenberg är ingifta med Bonniers och Sachs.
Citera
2017-12-28, 00:19
  #17828
Medlem
Judarna Segulah ville köpa Direktpress men när de granskade företaget såg de att det var ett företag i ruiner. Ett luftslott.
Citera
2017-12-28, 00:26
  #17829
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nordanvindarna
Så vad tror vi inför 2018?

Blir det året då det kommer hända något dynamiskt? Kommer det bli året då någon av "de stora" tar ett beslut att lägga ner pappersupplagan? Eller kommer det fortsätta som nu, ett långsamt borttynande?
Det finns många frågor.
Även om nu Afrobladet dör ut 2018, eller Expressen osv, så kommer det förr eller senare bli en public service nyhetstjänst, i stil med BBC. Så "gammelmedia" (mainstreammedia) kommer att vara kvar så länge det finns ett statligt intresse i att hjärntvätta mainstreamtänkare, med eller utan vinst.
Citera
2017-12-28, 10:31
  #17830
Medlem
urverksapelsins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dmitri
15 stycken tidningar inom ETC:s tidningskoncern kommer att läggas ner.
Tack! Snälla rara för denna info. En julklapp i efterskott. Skall maila dem och hälsa god fortsättning!
Citera
2017-12-28, 18:00
  #17831
Medlem
Klas-Vegass avatar
Jag har ju spått SvD's nedläggning i flera år och fått fel: olönsam, passar inte i affärsmodellen mm mm. Känns som om dom lika gärna kan köra ett år till.

Intressant att direktpress delägs av direktreklam
Citera
2017-12-31, 16:04
  #17832
Medlem
Vore kul med lite spådomar inför 2018. Vilka kommer få lägga ned? Vilka kommer tvingas till massiva uppsägningar etc.

Dvs vilka "koncerner" och tidningar kommer få det som tuffast under året?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in