Citat:
I vilka fall har Bo Theutenberg gått främmande makts ärenden före Sveriges? När det gällde Vita Zonen opponerade han sig mot att Pierre Schori ville vika sig mot ryssarna och ge bort territorium som enligt folkrätten var EM svensk ekonomisk zon.
Varifrån kommer uppgiften om att BT skulle påstått att Olof Palme skulle kvitterat ut dokument för vidarebefordran till Kreml?
Varifrån kommer uppgiften om att BT skulle påstått att Olof Palme skulle kvitterat ut dokument för vidarebefordran till Kreml?
Definitionsmässigt är det Sveriges Riksdag och Regering som definierar Sveriges intressen. Vissa verkar inte ha förstått det utan har sina egna definitioner. När det gäller flera frågor tar Teutenberg en politisk ställning för vad han anser vara Sveriges intressen. T ex när det gäller kontakter österut eller hans kampanj för diplomatiska förbindelser med Vatikanen som reellt sett är hans stora bidrag. I själva verket verkade han då för Vatikanens intressen och lönades i fortsatt "karriär" för det på flera uppenbara sätt.
När det gäller VITA Zonen klingar Tuetenbergs ord som tomma tunnor. Det faktiska avtalet skrevs under 13 januari 1988. Chefsförhandlare då var Lennart Myrsten och avtalet stöddes i Utrikesnämnden av Olof Johansson och Bengt Westerberg samt med lite kritik även av Bildt. DVS hade en förkrossande politisk majoritet varit för en annan linje än Teutenbergs. En stor del av avtalet handlade om kontroll av fiskekvoter. Teutenberg påverkade alltså inte alls utgången som han vill ge sken av utan snarare var det så att det löstes i förhandlingar på grund av att T ej var med. T är ej politiskt vald utan tjänsteman och skall inte driva sin egen politik i strid med riksdag och regering. Hans inställning är i grunden odemokratisk i det avseendet och han har liksom en del andra missförstått sin ställning och sitt uppdrag.
När det gäller källorna till Teutenbergs ryktesspridning kommer det från två håll. Dels från OF dels från en anonym källa på deppet och bakgrunden var nog att man tagit fram dokumentation kring svenska försvarsintressen som sekretessbelagda underlag för diskussionerna kring den kärnvapenfria Zonen så att man inte skulle förledas att riskera några sådana misstag samt vara klar över vilken kapacitet man hade och ev behövde bygga ut för att övervaka en sådan kärnvapenfri ZON.. T ex System 4 (Sosus).
Diskussionerna finns i nutid också http://jagarchefen.blogspot.se/2015/08/one-ping-only.html
Frågor på det?
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2017-12-30 kl. 14:40.
Senast redigerad av boboslacke 2017-12-30 kl. 14:40.