Citat:
Ursprungligen postat av
Off-site
En ytterligare intressant men bortglömd del av historien är att när nazisterna planerade sina koncentrationsläger så åkte dom på studieresa ... till sina alierade, Sovjetunionen.
Tror det är en myt. Nazisterna hyste förvisso en sorts märklig beundran av stalinismen, men jag tror inte de fick guidade turer i Gulag under samarbetet 1939-41.
I övrigt behandlade båda sidor sina fångar illa, även om den massiva dödligheten hos tyskarnas sovjetiska fångar tar priset med råge. De flesta dog redan 1941 av svält och vanvård. Efterhand förbättrade båda sidor behandlingen något, delvis för att man insåg att de kunde användas som arbetskraft. Dödligheten hos de tyska fångarna i Stalingrad var hög men det berodde på deras dåliga skick.
Ironiskt nog behandlade båda sidor sina fångar väl under första världskriget, vilket visar vad ideologisk brutalisering kan göra.