Citat:
Ursprungligen postat av
asdfghjklzxcvbnm
Kravlöshet. Varken från ägarna på tränarna eller tränarna på spelarna. Kan inte se något annat. Att man ständigt gör samma misstag igen. Tror henry var inne på det angående wenger att han inte ställer höga krav på sina spelare utan han är mer polare med spelarna. Är väl därför det så sällan är några "bråk" i arsenal. Alla är glada och nöjda. Oavsett vad som händer. 2-10 mot bayern? Who cares (sanchez tydligen men ingen annan). Dem bara fortsätter på samma spår. Se på united matchen. Såna enkla individuella misstag. Vad är då det första som händer i matchen mot southampton efter ? Jo just det 2 minuter in så bjuder man på ett mål.
Dem här matcherna mellan lagen visar varför dem inte har något med en ligatitel och göra. Är ju ingen slump att det blir dessa hawaii matcher ständigt, både lagen saknar en stark organisation i laget, både taktiskt från tränarna och sett till spelarna man använder sig av. Blir att kämpa om fjärdeplatsen och hoppas på någon cup där tillfälligheter har en större betydelse i utslagsmatcher än en lång ligasäsong där det krävs en större organisation.
Alltså, kollar du på Liverpools insläppta mål så kan man ju inte begära något av Klopp, han har organiserat upp det så att alla är bakom boll och försvarar och det är faktiskt 2 eller 3 individuella misstag (speciellt de 2 första ) som gör att Liverpool släpper in målen, sedan om man inte förstår sig på fotboll så kan det se o-organiserat ut när man släpper in 3 mål på 5 min. Men det är som sagt för dåligt spelarmaterial. Liverpool har bara släppt in 2 mål i ligan(1-4 segern på London stadium och Chelsea hemma) bortsett straffmål efter Tottenham borta då Klopp och spelarna hade möte för att lösa det defensiva problem de hade.
Man ber om för mycket om Klopp ska ro hem massa titlar med detta laget, Liverpool är en klubb som inte ens är ett givet CL lag, men han har på dessa år tagit klubben framåt. Spelar slutspel i CL och man dominerar varje match man spelar (enda matchen Lfc verkligen varit dåliga är mot Spurs). Erik Niva var inne på att Liverpool aldrig kommer ifrån en match med mer poäng än vad de är värda, utan ofta kommer ifrån matchen med mindre än de förtjänar. Det är då inte mycket kvar att utveckla innan man når toppen om man dominerar match efter match.
Dåligt fotbollsöga skulle jag säga att du har om du tycker som du skriver. Eller så har du inte sett Lfc tillräckligt och gått på medias vinkling om Klopp och Lfc. Men faktiskt så är försvaret avsevärt mkt bättre idag än för 2 månader sedan, så Klopp jobbar iaf på problemet jämfört med Wenger.