2017-12-18, 00:12
  #85
Medlem
LucioFontanas avatar
Men är inte all politik jävla floskler? Politiken måste ju förändras på nåt sätt, där dingskallar som styr, ska förstå vad de som satt fanskapet på posten vill att han ska göra. De jävla kräken ska inte sitta på den posten med nån dold agenda. Politiker är falskspelare från början till slut inom alla partier. Det tar 20 år o spela sig igenom hierarkierna i ett parti. När du är framme som partiledare och kanske statsminister e du helt rutten i huvet. Moderaterna har skapat skiten under 8 års styre o sossarna tar vid. Invandringen ska rädda pensionerna? Vilka jävla pensioner? Vi kommer får jobba oss in i kaklet. Nyanlända tar resurserna. Det har fan inget med rasism o göra. Det har med ekonomi o göra. Stoppa skiten nån gång. SD nästa gång även om jag tror det redan e kört.
Citera
2017-12-18, 00:14
  #86
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klinkerhofen
"alla ska jobba och ha en lön som går att leva på"

vänta bara tills nästa lågkonjunktur blåser bort hälften av alla nya "tjänster" som hundfrisörer och liknande

bostadsbubblans konstlade konsumtion har finansierat en massa låtsasjobb som inte behövs egentligen men det är väl färdigt med det nu?

Att det ser ut att gå bra för Sverige är ju att vi har pumpat in miljarder i privata sektorn via invandrare. Det har bidragit till att våran korkade regering tror att det går bra för Sverige. I själva verket har vi sänkt välfärden och Sverige som rättstat. Högern jublar, nu får de det Sverige de önskar, en nattväktarstat. I sin iver att försöka vara "goda" har de gjort de högern inte kunde, ta väck välfärden. Egentligen borde man skratta, men det är bara sorgligt.
Citera
2017-12-18, 00:17
  #87
Medlem
MADs avatar
Ylva Johansson som medverkade i kvällens Agenda framstod som fullkomligt efterbliven när migrationspolitiken diskuterades. Det var en plåga att höra henne prata om allt annat än frågorna som ställdes.
Det är ett sånt fruktansvärt hycklande att det saknar motstycke.
Citera
2017-12-18, 00:25
  #88
Medlem
Chics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Geordi
Underskatta inte hur indoktrinerade människor kan vara. Jag har ständigt diskussioner med personer som på allvar tror att hög arbetslöshetsinvandring inte bidrar till lägre BNP per capita. Tvärt om tror folk på fullaste allvar att det fortfarande behövs folk "för att klara välfärden", "för att klara pensionerna" eller någon annan floskel dragen ur Ullenhags arkiv.

Jo du har så rätt så, men jag tänkte mer på de som sitter vid makten än vanliga medelsvensson som naivt köpt vad massmedia bajsat ut de senaste tjugo åren (även om detta har ändrats markant den senaste tiden, något man märker då det är extremt många som har noll förtroende för sittande regeringen).

De flesta i toppen och bakom kulisserna som orsakat detta spektakel vet nog precis vad de gör och hur det kommer att sluta.
Citera
2017-12-18, 00:32
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nilserikkk
Vår statsminister är dum i huvudet.
Han och övriga i sjuklövern har ljugit för svenska folket om att det är lönsamt med alla dessa horder av folk som kommer.
Ansvaret är hans och ingen annans.
Sjukt att han använder ord som "vi" när det ska vara "jag"

Nu ska så kallade nyanlända in på arbetsmarknaden till lägre löner. Undra vad som händer med de svenskar som behöver ett arbete?
Vem vill anställa en svensk som kostar dubbelt så mycket för företaget?

Det finns tydligen ingen hejd på dumheterna.
Inte undra på att fransmännen uppfann giljotinen.
Man fick nog av dumhuvuden.
Att prata om sig själv i tredje person är tecken på svår megalomani.
Citera
2017-12-18, 00:34
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LucioFontana
Men är inte all politik jävla floskler? Politiken måste ju förändras på nåt sätt, där dingskallar som styr, ska förstå vad de som satt fanskapet på posten vill att han ska göra. De jävla kräken ska inte sitta på den posten med nån dold agenda. Politiker är falskspelare från början till slut inom alla partier. Det tar 20 år o spela sig igenom hierarkierna i ett parti. När du är framme som partiledare och kanske statsminister e du helt rutten i huvet. Moderaterna har skapat skiten under 8 års styre o sossarna tar vid. Invandringen ska rädda pensionerna? Vilka jävla pensioner? Vi kommer får jobba oss in i kaklet. Nyanlända tar resurserna. Det har fan inget med rasism o göra. Det har med ekonomi o göra. Stoppa skiten nån gång. SD nästa gång även om jag tror det redan e kört.

Titta på Orban och Ungern. Där har du politik som inte är floskler. Han insåg tidigt att hans land var ett av de första som beträddes vid invandring till EU. Han var såklart väl medveten om EU's regler (första land, jadda, jadda...) och han vidtog direkta åtgärder.
Som landets ledare såg han ett annalkande problem, han gjorde en bedömning angående vad som var bäst för sitt lands medborgare och agerade.
Det är typ det man ska göra för att utföra sitt jobb som statsledare korrekt. Agera i första hand för medborgarnas bästa.
Jag vet inte vad som har hänt med våra statsledare men dom verkar ha fått en jävligt taskig arbetsbeskrivning.
__________________
Senast redigerad av Estramus 2017-12-18 kl. 00:36.
Citera
2017-12-18, 00:39
  #91
Medlem
Nu börjar man att jaga väljare.

LITA INTE ETT SKIT PÅ VAD LÖFVÈN SÄGER. Detta är ett spel för galleriet, och det vet nog alla på flashback om, sannolikt inte resten av pöbeln. Blir han stadsminister igen så lär Sverige vara kört som land, för all framtid. Det är ett som är säkert.
Citera
2017-12-18, 00:42
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Jaså det tycker han? Vilka "vi" avser han då? Omöjligheten i att på kort tid integrera (vad man nu avser därvid) avsevärt kulturfrämmande folkgrupper i en tämligen homogen befolkning har framhållits länge, men Löfven har förstås varit både blind och döv därvidlag.

Jag tror minsann att Rikets statsminister börjar bli orolig för kommande års valutgång. Vi får hoppas, och rösta för, att det blir returbiljett till svetsen på Hägglunds.
Om man har en position som som Statsminister borde det ge massvis med gratispoäng i förtroendemätningar, man är den personen som framträder i div. "krislägen" och kan dra lite pompösa floskler om att ta ansvar. Ett land där en blindgalen nyliberal virrpotta som Annie Lööf ständigt hamnar i topp och slår statsministern i förtroendemätningar har dels en usel Statsminister och befolkning som lider av någon genetisk defekt.

Förövrigt vem bryr sig längre om vad Löfven svamlar om oavsett vad det gäller, han har för länge sin spelat bort allt förtroende.
Citera
2017-12-18, 00:44
  #93
Medlem
Schnuppfens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vimes76
Aldrig förstått varför Löfven, likt drottningar, talar om sig själv som "vi".
Ja, han har varit jättenaiv som vanligt.

Löfven använder ordet "vi" för att han är en marionettminister, vars trådar blir dragna av Hennes Maktullkomliga Höghet - Karin Jämtin. Löfven bär en vindkänslig kappa, och han vänder denna kappa lika fort som vinden ändrar riktning.

Snart kommer Jimmie Åkesson att framstå som muslimvänlig i jämförelse med den taktiske åsiktsbytande Löfven. Men då får SD ta in mer utav korporativismens kloka idéer istället.
__________________
Senast redigerad av Schnuppfen 2017-12-18 kl. 00:55.
Citera
2017-12-18, 00:52
  #94
Medlem
Så länge inga åtgärder görs är det bara tomma ord... och inga åtgärder kommer göras. Vad har skett med de 80 000 utvisningarna? Vad har skett med bergen av brottsutredningar som invandringen orsakat? Ingenting och avskrivningar.

Det är ju fint att politiker erkänner fel men det vore bättre om de klev åt sidan då de om och om igen visat sig vara fullkomligt naiva och inkompetenta.

Innan val kan man inte lita på några politiker. Åkesson är dock den ende som inte behöver ljuga för att få fram sitt budskap. Kanske kanske kan han rädda landet. Om inte så hoppas åtminstone jag på inbördeskrig.
Citera
2017-12-18, 01:07
  #95
Medlem
jocke51s avatar
Hade marknaden haft behov av outbildad arbetskraft, som vare sig kan språket eller förstår sig på ett modernt samhälle, hade de givetvis anställt. När dessa människor dessutom styrs av ett fantasifoster och lever efter ökenfolkets handbok från 900-talet, så är såklart möjligheten till att bidra noll. Hur medborgare utanför regeringskansliet är medskyldiga till denna katastrof är såklart obegripligt. Och att plötsligt ansvarsbördan ska delas även på den majoritet svenskar med normal tankeförmåga är än mer obegripligt. Det enda som är fascinerande - fast skrämmande- är att vi får uppleva detta nationella haveri under vår livstid; i realtid! Löfven är troligtvis Västvärldens mest korkade regeringschef. Skulle vilja påstå att t o m kungen är betydligt smartare. Tillsammans hade de två varit en svensk variant ” Dum dummare”. Fast utan kameror och regissör.
Citera
2017-12-18, 01:17
  #96
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chic
Jo du har så rätt så, men jag tänkte mer på de som sitter vid makten än vanliga medelsvensson som naivt köpt vad massmedia bajsat ut de senaste tjugo åren (även om detta har ändrats markant den senaste tiden, något man märker då det är extremt många som har noll förtroende för sittande regeringen).

De flesta i toppen och bakom kulisserna som orsakat detta spektakel vet nog precis vad de gör och hur det kommer att sluta.

Det är även värt att påtala att regeringen sitter på en massa statistik och information från de svenska myndigheterna som vi vanliga medborgare inte får del av, utöver all den information vi (och därmed givetvis de) redan sitter på. All den informationen finns endast ett telefonsamtal borta för Löfven. Nog har de genomfört politiken med öppna ögon och medvetna om konsekvenserna.

Det är inte heller något annat som förändras förutom retoriken, när man känner att de gamla lögnerna inte riktigt går hem längre. Den förda politiken förblir tämligen densamma. De obildade bidragsmigranter man har lockat hit kommer att fortsätta att flöda in i landet, den allt mer krisande svenska sjukvården kommer att fortsätta att erbjuda förtur och gratis vård till alla andra utom svenska skattebetalarna, de man påstod skulle bli utvisade blir inte det, laglösheten kommer fortsätta att sprida sig, den svenska polisen kommer fortsätta att implodera, totalförsvaret kommer fortsätta att lysa med sin frånvaro o.s.v., utan att Löfven eller regeringen kommer att göra det allra minsta för att ändra utvecklingen. Men de flesta svenskar verkar ha svårt för att skilja på ord och handling.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in