Citat:
Ursprungligen postat av
Smokey
ADHD avtar väl inte med åren?
Vuxna med ADHD tycker oftast att deras symtom avtar gradvis när de blir äldre. Symtomen kan också bli mindre besvärande med tiden, eftersom patienterna lärt sig effektiva sätt att hantera dem. De utvecklar helt enkelt strategier för hur de ska hantera sina liv.
Det finns evidens för en överrepresentation bland t.ex. kockar och säljare vad gäller ADHD. Egentligen inte så konstigt. Ungdomar med ADHD dras till arbeten som de känner passar dem. En krogmiljö t.ex. är snabba ryck, snabba responser, split vision och någon större koncentrationsnivå är inte det primära.
Har man som Anders Timell grav ADHD med uppenbar beteendestörning blir livet betydligt mer komplicerat. Har man dessutom ingen medicin, ja då blir det oftast katastrofalt. Lider man dessutom av periodvisa depressioner blir det än värre. Skulle en sådan person dessutom slutligen ge sig på självmedicinering i form av allehanda droger, ja då är katastrofen ett faktum.
Sedan måste jag tyvärr tillägga att Anders ger intryck av svag begåvning. Lite korkad som det kallas i folkmun. Ungefär som en 16-åring. Det gör ju inte saken bättre.
Med hänsyn till ovanstående blir så Anders liv relativt logiskt. Det blir så här. Det har många med mig sett flera gånger.
Någonstans känns det som att det är just här Anders befinner sig och har befunnit sig i decennier.
Han behöver just nu och kommande år vård, terapi och medicin och ett enormt stöd från familj och vänner.
Resten måste läggas åt sidan.
Om några år kan vi då se en betydligt bättre människa. Det är i alla fall min förhoppning för allas skull.