2017-12-08, 18:59
  #5713
Medlem
spoilers avatar
"På fredagseftermiddagen blev en kvinna i 90-årsåldern bestulen på sin plånbok av två yngre kvinnor på Stadiongatan i Malmö.

De två kvinnorna beskrivs vara i 25-årsåldern av kvinnan. De ska ha på något sätt ha distraherat kvinnan i trapphuset."

https://www.sydsvenskan.se/2017-12-08/kvinna-i-90-arsaldern-bestulen-pa-planbok-i-malmo
Citera
2017-12-08, 19:09
  #5714
Medlem
spoilers avatar
"Trots varningar fortsätter bedrägerierna mot äldre där bedragarna först uppger sig för att ringa från polisen och därefter från banken. På torsdagskvällen blev ett par i Vellinge av med en stor summa pengar.
Paret fick strax före klockan 18 på torsdagen ett samtal om att deras konto hade kapats i Mexico. Uppringaren uppgav sig ringa från polisen och sa att banken skulle höra av sig.

När de sedan fick ett samtal från en person som uppgav att denne ringde från Swedbank var de godtrogna och lämnade både konto- och inloggningsuppgifter.

Efteråt upptäckte de att det saknades över 150 000 kronor från deras konto."

http://www.trelleborgsallehanda.se/trelleborg/bedragare-lurade-par-pa-stor-summa-pengar/
Citera
2017-12-09, 09:56
  #5715
Medlem
Det moderna samhället har blivit för komplicerat. Förr, och nu pratar jag om tiden för bysamhällen och mindre städer, kände folk varandra på ett helt annat sätt. Som man ser i tråden kan numera helt okända människor uppge sig vara något de inte är för att lura äldre.
Citera
2017-12-09, 15:02
  #5716
Medlem
spoilers avatar
Citat:
2017-12-09 13:27, Bedrägeri, Sundsvall
Härstavägen, Skönsmon, två kvinnor tog sig in hos äldre kvinna.

De två kvinnorna knackade på hos kvinnan och när hon öppnade dörren gick de in. En av kvinnorna ville låna toaletten, den andra gick runt i lägenheten och ville att kvinnan skulle skriva på en namnlista.

Kvinnorna pratade inte svenska.

När kvinnans make kom hem, lämnade kvinnorna lägenheten hastigt. Därefter upptäcktes att kontanter saknades.

Kvinnorna har svart hår, är cirka 165-170 cm lång och bär mörka jackor. En av kvinnorna har lite kraftigare kroppsbyggnad än den andra.

Om man gjort några iakttagelser av dessa kvinnor, ring polisen. Vid pågående iakttagelse, ring 112. För att berätta om en tidigare iakttagelser ring 11414.

https://polisen.se/Aktuellt/Handelser/Vasternorrland/2017-12-09-1327-Bedrageri-Sundsvall/
Citera
2017-12-09, 15:03
  #5717
Medlem
spoilers avatar
Citat:
2017-12-09 14:07, Stöld, Sandviken
En äldre person får påhälsning av två obekanta kvinnor. När kvinnorna lämnar bostaden saknas en plånbok.

På Vallgatan i Sandviken får en äldre person påhälsning av två obekanta kvinnor. Det är när den äldre personen går ut från toaletten som hon träffar på den ena kvinnan, och ser hur den andra kvinnan försöker få upp ett skrin i sovrummet. Efter att kvinnorna lämnar bostaden upptäcker den äldre personen att en plånbok saknas. Flera polispatruller söker efter kvinnorna.

https://polisen.se/Aktuellt/Handelser/Gavleborg/2017-12-09-1407-Stold-Sandviken/
Citera
2017-12-09, 16:29
  #5718
Medlem
spoilers avatar
"Vid två tillfällen under lördagen har äldre personer, dels norr om Hällefors men också vid länsgränsen mot Storfors, fått påhälsning av tjuvar.

– Det är två kvinnor och en man, de utger sig gör att vara läkarstudenter och vill ha vatten, säger polisens vakthavande befäl Mats Öhman.

När trion släppts in i bostaden har det försvunnit plånböcker.

– De kör två silverfärgade bilar, varav den ena är Tysklandsregistrerad, säger Öhman."

http://www.na.se/orebro-lan/hallefors/flera-aldringsbrott-i-norra-lansdelen-polisen-varnar-for-trio-som-utger-sig-for-att-vara-lakarstuden ter
Citera
2017-12-09, 19:20
  #5719
Medlem
spoilers avatar
Citat:
2017-12-09 19:05, Stöld/inbrott, Gävleborg

Under dagen har ett flertal sk åldringsbrott skett. 1-2 kvinnor i 20-25 årsåldern har på olika sätt lurat sig in hos äldre personer och stulit guld, kontanter och andra värdeföremål. Signalementet på kvinnorna är att de är korta, mörkhåriga och talar på något utländskt språk.

https://polisen.se/Aktuellt/Handelser/Gavleborg/2017-12-09-1905-Stoldinbrott-Gavleborg/
Citera
2017-12-09, 20:11
  #5720
Medlem
spoilers avatar
Citat:
2017-12-09 19:46, Stöld, Katrineholm
Åldringsbrott, Katrineholm

Under eftermiddagen utsattes en äldre dam för en stöld i sin lägenhet. Två kvinnor trängde sig in i hennes lägenhet efter att hon själv varit ute till återvinningen. Då hon kom tillbaka och öppnade dörren trängde sig dessa in och tillgrepo bl.a. ett armband. Anmälan om grov stöld är upprättad.

https://polisen.se/Aktuellt/Handelser/Sodermanland/2017-12-09-1946-Stold-Katrineholm/
Citera
2017-12-09, 21:38
  #5721
Medlem
spoilers avatar
"Jnytt har tidigare skrivit om brott mot äldre där personer har försökt att ta sig in hos äldre.

Under fredagen har det varit dags igen. Den här gången är det två fall i Norrahammar.

I det ena fallet, som ägde rum vid 15.40, ska de som försökt ta sig in i en äldre persons bostad sagt att de kom från hemtjänsten.

Det är oklart om de fått med sig något från bostaden, det hela upptäcktes i samband med att den riktiga hemtjänsten kom en stund senare.

/.../

I det andra fallet, som ägde rum ungefär samtidigt ska två kvinnor ha knackat på hos en äldre kvinna.

— Det var två unga tjejer som försökte att ta sig in i bostaden hos den äldre kvinnan, säger Christer Wiktorsson, biträdande vakthavande befäl vid polisregion Öst, till JP.se."

https://www.jnytt.se/article/vagen-av-brott-mot-aldre-fortsatter/
Citera
2017-12-09, 21:57
  #5722
Medlem
Det är sanslöst hur många kvinnor som är gärningspersoner i dessa fall.
Citera
2017-12-10, 09:39
  #5723
Medlem
spoilers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
https://polisen.se/Aktuellt/Handelser/Sodermanland/2017-12-09-1946-Stold-Katrineholm/

"Händelsen inträffade under lördagseftermiddagen i en lägenhet på Kerstinbodagatan.

Kvinnan som bor på adressen hade varit vid återvinningen och öppnade dörren till sin bostad. Då överraskades hon av att två okända kvinnor trängde sig in i bostaden.

Enligt anmälan ska kvinnorna därefter ha sökt igenom lägenheten och stulit smycken, innan de lämnade platsen.

Det verkar enligt polisen som att duon har rekat i samma hus vid tidpunkten och ringt på hos andra lägenhetsinnehavare, innan den äldre kvinnan kom hem.

– De här gärningskvinnorna har gått i trapphuset och själva knackat dörr för att få namnunderskrifter av något slag. När den här kvinnan kom hem så har de trängt sig in, säger Roland Lindkvist, vakthavande befäl på Sörmlandspolisen."

https://www.kkuriren.se/katrineholm/tjuvar-trangde-sig-in-hos-aldre-kvinna-stal-smycken/
Citera
2017-12-10, 09:57
  #5724
Bannlyst
Det blir väl svårare att skaffa stålar normalt,,och tiden verkar knapp,,och nästan panikartad ,,fast under kontroll--- går det åt helvete går det åt helvete typ-----------efter handlingsätten att döma.Så vem är eg din grannjevel? eller svinet du möter.kanske på gatan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in