"Palmehatet" inom kretsar av svenskt näringslivet har framskymtat i inlägg på tråden. Här ett fakta om varför denna avoga inställning till OP fanns.
I Årsboken ANNO 1969 står följande att läsa under rubriken
Det goda industriåret, skrivet av redaktör Margaretha af Ugglas.
Citat:
Såväl Asea som Stora Kopparbergs bergslags ab. omtalade under hösten, att man riskerade att förlora order från USA på grund av amerikansk reaktion mot den svenska regeringens uttalanden i Vietnamfrågan.
Källa: Anno69, Årskalender utgiven av Förlagshuset Norden AB, sid 199
De problem som den svenska regeringen - läs Olof Palme! - förorsakade svenskt näringsliv ska läggas i vågskålen när man bedömer orsaken till det s.k. "palmehatet".
Atlas Copco behövde hela 80-talet på sig för att få in en fot i USA. ASEA köpte Combustion Engineering 1990 i hopp om att etablera verksamhet i USA.
Den amerikanska marknaden har alltid varit svår att ta sig in på för europeiska företag. Palmes hårda retorik i Vietnamfrågan gjorde inte saken lättare för de svenska företag som ville etablera försäljning eller verksamhet i USA.