Citat:
Ursprungligen postat av
heropsychodreamer
Enligt min åsikt ska kvinnan ha rätt att avsluta fostrets liv så länge det är innesluter i hennes egen organism och använder hennes kroppsdelar. Det reflekteras också i svensk lagstiftning där ett ofött barn aldrig kan vara ett brottsoffer. En kvinna kan alltså redan idag avsluta sitt ofödda barns liv även graviditetens sista dag utan att straffas för det.
Ja, det är det nog få som känner till att man får döda fostret utan rättsliga konsekvenser fram till födseln i Sverige.
Citat:
Men däremot "låta döda" tolkar jag som att en kvinna ska kunna kräva att någon annan dödar fostret under vilken tidpunkt i graviditeten som helst. Det tycker jag inte man ska kunna kräva.
Det är helt riktigt, man kan aldrig tvinga någon annan att göra det mot deras vilja. Vi kan dock förutsätta för argumentationens skulle att vi har tillgång till en läkare som gör det frivilligt.
Citat:
Jag tror det är runt vecka 25 som nervsystemet är så pass utvecklat att fostret kan känna saker som smärta och rädsla. Man ska inte kunna kräva att någon annan avslutar ett liv åt en under dom omständigheterna. Det får man i så fall göra själv.
Det är argumentet i sig tycker jag inte är särskilt starkt med tanke på att vi utan problem kan döda barnet utan att de känner varken smärta eller rädsla, precis som vi kan döda en vuxen utan att denna känner varken smärta eller rädsla (och det finns människor som varken känner smärta eller rädsla då de ex. är nedsövda men det ger oss inte rätten att kunna tvinga någon att döda dem). Den gränsen kan inte dras utefter det kriteriet.
Citat:
Svarar det på din fråga om huruvida fostret anses vara kvinnans egendom?
Jag tror det, om jag förstod dig rätt så är kvinnan fri att göra precis vad hon vill med fostret så länge det är inne i hennes kropp. Det innebär ex. att om modern vill konsumera Neurosedyn, trots att hon vet att det kommer leda till att barnet blir svårt missbildat, så är det hennes rättighet. Är det rätt tolkat?
Citat:
Jag har alltid haft problem att förklara mig när det gäller liknande tankeexperiment som "The trolley problem.". Jag ska tänka igenom det under dagen så återkommer jag.
Jag tror vi borde kunna komma överens om att det är ganska stor skillnad på att aktivt döda någon och att avstå från att göra något (ex. donera blod/organ) så att någon dör.