2017-12-02, 19:01
  #88957
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
https://www.expressen.se/nyheter/ake-teg-om-mordet-pa-olof-palme-i-30-ar/

Lisbet Palme säger på Sabbatsberg till kommissarie Åke Rimborn att hon sett två gärningsmän som hon kopplar samman med de män hon vid tidigare tillfälle iakttagit utanför bostaden på Västerlånggatan.
Dessa uppgifter utgör grunden för det Rikslarm som skickas ut 020542 och i praktiken är författat av ÅR.

”Rikslarm, 86-03-01-020542
Mord, Stockholms PD
Signalement på gärningsman efter beskjutning av Sveriges statsminister: 2 gärningsmän, 40-45 år, mörkhåriga, en av gärningsmännen är påfallande lång, en av männen var iklädd mörkblå täckjacka, tillhör eventuellt Ustasjarörelsen. Meddela polisen i Stockholm, KCV, tfn 08-769 30 00.”

Efter detta kallar LP tillbaka ÅR till Sabb för ytterligare ett samtal. Därvid förtydligas uppgifterna så att när nästa Rikslarm går ut tas Ustaja bort, medan de två gärningsmännen kvarstår.

”RIKSLARM, 86-03-01-050624
KOMPLETTERING TILL RIKSLARM, ANG MORD, STOCKHOLMS PD. Den tidigare uppgiften om ev tillhörigheten till Ustasjarörelsen är ej längre aktuell. Larmet i övrigt kvarstår"

Uppgifterna i det andra Rikslarmet har förutom vice länspolismästaren Gösta Welander också regeringsmedlemmarna Kjell-Olof Feldt, Ingvar Carlsson,Anita Gradin, statssekreterare Ulf Dahlsten och Pressekreterare Kjell Lindström fått av LP. Samtliga kommissioner berättar om hur ministrarna mellan ca 0200-0300 besöker LP på Sabb. Det är belagt att LP kallar på dom för att återge sina iaktagelser om MOP.

Att regeringen tror på dessa uppifter visar Lennart Ljung i sin dagbok. Roine Carlsson kallar sin ÖB till försvarsdepartementet och säger att man letar efter två GM. Det är avgörande att förstå att på mordnatten tror alla som pratat med LP på två GM. Ändringen från denna ståndpunkt kommer hos statsråden och politrukerna under lördagsförmiddagen.

Jag får inte ihop hur Hans Holmer på bara sjuttio minuter kan avfärda LPs iaktagelser från mordnatten när han har sin presskonferens kl 1200. Då är det bara en gärningsman och det finns inga uppgifter på att LP talat med HH under lördagsförmiddagen.

I expressen intervjun är ÅR tydlig med att han inte missförstått uppgitterna han fått av LP, "jag har anteckningarna kvar", säger han. Uppgifterna i rikslarmet grundar ÅR på vad LP berättat för honom. Det gäller även den långe
Intressant, tack för de uppgifterna! Men av princip kan man inte veta att man inte har missuppfattat. Jag är övertygad om att Lisbet Palme talade om de två män som hon sett utanför bostaden runt jul eller nyår. Varför skulle hon ta tillbaka uppgifterna dagen efter?
Citera
2017-12-02, 19:04
  #88958
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gida
Nja, om man ska tro Anders B ( vilket är svårt) så gick dom ju som ett sällskap på tre personer och hade trevligt.
Om det var Anders B som Cecilia såg strax bakom så undrar man ju var mördaren var. Om det var mördaren så undrar man ju var Anders B var. Möjligen var han för långt bakom för att vara synlig?
I dekorimaingången verkar ingen stått förrän Anders backade in där och gömde sig.
Och samma iakttagelse gör man när man funderar över NFs observation.
Om det var Anders B som gick bakom så undrar man ju var mördaren var. Han såg ju bara makarna Palme och en person bakom som stämmer bra med hur Anders B var klädd. Om det var mördaren så borde Anders B komma strax i bakhasorna och personen i fråga befinna sig intill och i sällskap med makarna Palme, vilket han inte var enl Nicola.
På den punkten är Cecilias och Nicolas vittnesmål ganska samstämmiga. Tre personer varav två är kända. Vem den tredje var är svårare. Men det verkar definitivt inte som det fanns en fjärde person.
Citera
2017-12-02, 19:06
  #88959
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Det var ett tiotal ex-IB gubbar där. Verkade vara de som tillhör öga-och-öra-föreningen. De hade varit hemma hos LW-ung-känd-författare och pratat palmemordet dagen innan. Kanske dumt att hänga ut dem som privatpersoner,( fast jag borde kanske namnge de som var otrevliga).

Namnge gärna dem som var otrevliga
Vilka ingick i Uppsala group?
I Jallais nya bok avprogrammeras Bergling på ett slott slutet av 1985 för att man skulle få reda på om det fanns någon annan spion i toppen av staten. Man trodde inom Säpo att man hade en storspion kvar inom staten kanske man trodde det var OP själv!
Men Bergling åkte väl dit dagen innan Palmemordet?
http://kanal10play.com/play?id=e4eacdad-088c-47a2-9b09-5750990c14ad
http://kanal10play.com/play?id=7fd1bb30-cceb-4b7e-af7e-c011b859b101
I inblick med Theutenberg verkar det sitta en massa Ib folk på stolarna bakom-Någon som känner igen dem-Varför var de där o lyssnade på Theutenberg om ingen av de hade med mordet att göra?
I andra delen kommer Ib mannen Svante Winqvist -han berättar bla att alla runt omkring OP hade olämpliga kgb kontakter och räknar upp fruar o tom aftonbladets gunnar fredriksson som sen blev chef för psykförsvaret. Om det nu var en statskupp vet ni ifall alla dessa misstänkta fick sparken eller alla deras kgb kontakter upphörde? Var Fredriksson kvar länge på psykförsvaret eller försvann han snabbt efter mordet-is så fall talar det för en inhemskt mord säkerhetsfolk. Man trodde att vi var infiltrerade av kgb o ville rensa ut ungefär som i Turkiet med Gulinisterna
Vi ska komma ihåg att man inte rapporterade till säpo om dessa kontakter-Jag personligen har inte bestämt vad jag ska tro
Palme litar inte på Säpo som är själva staten hemliga polis-men man vill att Op ska rapportera o alla andra runt men man gör inte det av olika skäl.
Man kan ha fått vetskap om att säpoi var infiltrerat-Det kan va en fälla någon som konspirerat mot op
kan ha lurat han att säpo inte är o lita på vilket då har för med sig att man på ud o andra ställen verkligen var säker på att han var spion. sätter man ihop det med Ciachefen o Mi6 chefens snack till Olof Frånstedt ökar risken att det till slut rinner över inom de egna leden. Man verkar inte ha litat på någon Ib Säpo medierna vilka var infiltrerade av Timbro Wacl Eap-Säpo vart nog arga för att Ib hade haft sådan makt trots att det var bestämt att säpo skulle vara övergripnade första chefen för ´Säpo var pg vinge 1964-1970 sparkad av Op.
när man återigen byter ut Theutenberg mot Kgb kontakten Schori tror jag mordkommandot aktiveras
det handlade om vita sjön o hur mycket vi skulle ge Scori sänkte sig till 50% kanske man då trodde att man var säkra

Jag tycker det verkar som flera höga chefer går ihop Elmer Holmer Vinge o beslutar att avrätta OP.
Det var bara cheferna som visste allt Elmer hade koll på både IB och Ib3.
Den där bonden i skåne bodde han granne med Elmer eller var det en dotter som var flickvän med 33-åringen?
__________________
Senast redigerad av capodaster 2017-12-02 kl. 19:45.
Citera
2017-12-02, 19:13
  #88960
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
Det är också en slutsat jag har kommit fram till. Så varför visade inte polisen bilden av Nicola F och Anders B till Lisbet ? Är det möjligt att hon aldrig sett bilderna ?
Jag vet inte om polisen visat henne bilderna på NF och AB. Om de inte gjort det är det gravt tjänstefel.
Lisbeth var intresserad av fantombilden. Hon säger: "mannen som sprang in på Tunnelgatan hade ett något rundare, fylligare ansikte än det på fotot. Dragen i övrigt, mun och näsa, uppfattade hon som raka. Den korta halsen kan kanske förklaras med att han rörde sig med uppdragna axlar"

Det var nog inte uppdragna axlar, men något liknande det på bilden tre dagar efter mordet.

http://oi65.tinypic.com/2urouty.jpg
Citera
2017-12-02, 19:21
  #88961
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Ja hur berusad han var är omöjligt för oss att avgöra. Det där är, som du vet, individuellt och helt beroende av i vilken kondition man är i övrigt. Han kan också ha druckit mer än han vill medge.

Om AB stod med ryggen mot Skandia ute vid trottoarkanten och tittade söderut efter sin kompisar så kan väl paret Palme ha passerat bakom ryggen på honom?

Däremot tar han, som sagt, ohyggligt lång tid på sig att gå den korta sträckan fram till Dekorima.
lång tid ? När tror du att han började gå söderut ? Jag uppfattar det så att han började gå söderut nån sekund efter att paret Palme har passerat bakom ryggen på honom.
Citera
2017-12-02, 19:30
  #88962
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Ingen alls. Jag menar bara att om hans kompisar lämnar honom på trottoaren 23.17-23.18 (klockorna i bankomaten är oklara) så dröjer han sig alltså kvar i flera minuter vid bankomaten innan han då - troligen långsamt - går hemåt.

Han säger själv att han "funderade en stund".

Men du som är mästare på att klocka tider och mäta sträckor kan säkert hitta en rimlig förklaring även på detta?
Anders B trodde felaktigt, att gruppen han såg gick norrut, var hans kompisar som hade varit i banklokalen (Han säger att de gick norrut utan att bry sig om honom) Det var inte hans kompisar, men den grupp Inge M såg gick norrut när paret Palme kom söderut.
Citera
2017-12-02, 19:34
  #88963
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
Nej, det är detta som är ett mysterium. Mellan banken och mordplatsen är det kanske 25-30 meter.

Det betyder att i LOPs tempo passerar de AB 23.21.15.

Den naturligaste förklaringen bör vara att klockan har gått rejält fel.
Nej, förklaringen är att hans kompisar fortfarande var i banklokalen när han började gå söderut.
__________________
Senast redigerad av 299792458 2017-12-02 kl. 20:15.
Citera
2017-12-02, 19:50
  #88964
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
I GMPs rek anges att Ami Rolder med sällskap pga illamående står ett par minuter i dekorimahörnan , ca 2317-19. Dessa ses enligt egen utsago inte av Nicola Fauzzi när han passerar mordplatsen och tittar in på den mörka Tunnelgatan . NF bör ha passerat senare , när Rolders sällskap går vidare ner mot Kungsgatan.
Detta är det stora misstaget till Nicola F, han borde ha sagt att han såg en mann utanför Dekorima. Påhitten om att han mötte/såg makarna Palme och Anders B utanför Sveavägen 56, senare ändrad till "vid den norra reklampelaren" var en dålig plan.
Citera
2017-12-02, 20:04
  #88965
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gida
Nja, om man ska tro Anders B ( vilket är svårt) så gick dom ju som ett sällskap på tre personer och hade trevligt.
Om det var Anders B som Cecilia såg strax bakom så undrar man ju var mördaren var. Om det var mördaren så undrar man ju var Anders B var. Möjligen var han för långt bakom för att vara synlig?
I dekorimaingången verkar ingen stått förrän Anders backade in där och gömde sig.
Dekorimaingången hadde en dubbeldörr. Du kan inte se den högra dörren på bildet. GM kunde ha stått där.

http://oi67.tinypic.com/2pzfpm0.jpg
Citera
2017-12-02, 20:11
  #88966
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gida
Och samma iakttagelse gör man när man funderar över NFs observation.
Om det var Anders B som gick bakom så undrar man ju var mördaren var. Han såg ju bara makarna Palme och en person bakom som stämmer bra med hur Anders B var klädd. Om det var mördaren så borde Anders B komma strax i bakhasorna och personen i fråga befinna sig intill och i sällskap med makarna Palme, vilket han inte var enl Nicola.
På den punkten är Cecilias och Nicolas vittnesmål ganska samstämmiga. Tre personer varav två är kända. Vem den tredje var är svårare. Men det verkar definitivt inte som det fanns en fjärde person.
Mördaren stod exakt var Nicola F stod när han såg paret Palme och Anders B komma från den södra reklampelaren, inte som Nicola F säger, den norra reklampelaren. Anders B var vid den södra reklampelaren inte vid den norra reklampelaren.

http://oi64.tinypic.com/avfpkx.jpg
Citera
2017-12-02, 20:51
  #88967
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
Mördaren stod exakt var Nicola F stod när han såg paret Palme och Anders B komma från den södra reklampelaren, inte som Nicola F säger, den norra reklampelaren. Anders B var vid den södra reklampelaren inte vid den norra reklampelaren.

http://oi64.tinypic.com/avfpkx.jpg
Ja det är lätt att missta sig på pelare, men om så skulle vara fallet så undrar man ju vad Anders gjorde där?
Och hur långt före mordet skulle denna observation ägt rum?
Om avståndet fram till LOP är det tidigare angivna så skulle dom ju i stort sett vara på mordplatsen redan nu. Anders berättelse skulle även den falla ihop.
Citera
2017-12-02, 21:32
  #88968
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gida
Ja det är lätt att missta sig på pelare, men om så skulle vara fallet så undrar man ju vad Anders gjorde där?
Och hur långt före mordet skulle denna observation ägt rum?
Om avståndet fram till LOP är det tidigare angivna så skulle dom ju i stort sett vara på mordplatsen redan nu. Anders berättelse skulle även den falla ihop.
Anders B själv, säger att han var på trottoarkanten (lite söder om banklokalen) för att bättre kunna se ner mot Kungsgatan. Den södera reklampelaren är lite söder om banklokalen.

Den blå dörren på bilden i min avatar (bakom reklampelaren) är banklokalen. Anders B var på trottoarkanten lite söder om banklokalen, det vill säga vid reklampelaren.

Som Nicola F säger, så var Anders B på vänster sida av reklampelaren.
http://oi64.tinypic.com/avfpkx.jpg

Att det var norra reklampelaren är bara påhitt. Nicola F såg Olof, Lisbet och Anders vid den södera reklampelaren.
__________________
Senast redigerad av 299792458 2017-12-02 kl. 21:45.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in