Citat:
Ursprungligen postat av
Manskahahusvagn
Han kördes enligt uppgift på ett antal gånger. Han var bara 14 år. Han var inte kriminell utan tvärtom beskrivs han som respektfull, ambitiös och en bra kompis. Jag har svårt att se något annat motiv än rasism som kan vars skäl till hans död. Möjligen då om någon har tagit fel på person. Men han verkar för ung för att misstas för någon kriminell.
Enligt totalt obekräftad uppgift, ja. Enligt en annan "uppgift" så skulle han och en kompis ha jagats från Skoftebyn, vilket med största sannolikhet är felaktigt.
"He neva' did nuffin' to nobody!". Så låter det alltid oavsett om han var en helylle-kille eller områdets största svin, så det betyder inte ett skit.
Så i enlighet med ditt fantasiscenario så har du svårt att se något annat motiv än rasistiskt? Ptja, även om ditt scenario hade stämt så hade slutsatsen varit fullständigt värdelöst usel.