Citat:
Ursprungligen postat av
plastdunkk
men... "befriade" int väst Libyien alldeles nyss.. hemska Gadaffi togs bort.. och allt var frid och fröjd men demokrati och vad det nu var.
jobbigt att det alltid blommar upp sådant här efter man förändrat /påtvingat något i ett annat land som de inte vill själva.
Ja Irak är ju likadant, -- Men muslimerna har ju hållit på så här i snart 1400 år, det går ett par tre generationer med relativt lugn och harmoni, sen blir det krig igen som varar i ett par tre generationer, Muslimerna strider ju mest emot andra muslimer, med våldsam brutalitet, sen om de heter IS, Al Qaida, PLO, Sunni, Shia, spelar ju mindre roll, de byter namn som en annan som byter strumpor
Det spelar ju för fan ingen roll vad Väst försöker hitta på ändå, likt förbannat börjar de att slåss med varandra - och skiter i konsekvenserna
Demokrati vet de inte vad det är