Citat:
Ursprungligen postat av
Pussyking
Att något händer i världen är uppenbart och kanske är det detta med guldtackas valuta som är grejen. Bitcoinkursen har rusat i helgen. Är det någon som kan förklara vad som händer med dollarn och den svenska kronan om Trump fixar detta?
Citat:
Ursprungligen postat av
TVZ
Min uppfattning är att det som sker är ett godartat övertagande av makt och då kommer man försöka att minimera dramatiken på olika marknader. Det finns säkert skribenter här som är väldigt kunniga inom ämnet som kanske kan mer än jag om eventuella effekter på den svenska kronan.
Svårt att spekulera i kortsiktiga effekter på enskilda fiatvalutor, det beror helt på i vilken omfattning de globala systemen förändras, och hur detta sker.
Om man hårdrar det så skulle det kunna få som effekt att samtliga fiatvalutor blir värdelösa, om nuvarande system kollapsar helt. Att frigöra de olika leden från utestående skulder är omöjligt, då det alltid finns mer skuld än valuta till förfogande så är det inte en möjlighet att "starta om" vårat nuvarande monetära system. Något nytt måste till.
Citat:
Ursprungligen postat av
TVZ
Just det, när det gäller USD kommer den att bytas ut mot USN som redan finns färdigtryckt och kommer finnas med Mnuchins signatur. Det är en ny "Dollar" som ersätter den gamla direkt utan större dramatik eller implikationer för gemene man.
Det här kan du googla om själv och forska vidare kring. (Googla: rainbow currency, USN)
Tänk på att ett godartat övertygande av makt förutsätter att man tar hänsyn till människors bästa, svaga som starka, informerade eller inte informerade, oavsett var dom lever eller under vilken villfarelse dom tvingats leva under fram tills nu.
Det handlar inte om att sätta dit dom som hade fel utan det handlar om att göra det bättre för alla, en gång för alla.
Om ett nytt monetärt system ska presenteras på ett hållbart sätt, och bryta gamla mönster så lär man åtgärda den grundbult som satt oss i nuvarande sits.
Bryter man ned detta till två punkter så blir det att:
1) US$ är världens reservvaluta, som skapar och kontrollerar valuta via den privatägda sammanslutningen av banker i Federal Reserve. Valuta skapas genom skuldsättning, som i en ond spiral förutsätter ständigt stigande skuldsättning (kallas av politiker för Tillväxt).
2) Energibehovet genom olja säkerställer US$ som valuta dess existens, och därmed hålls hela världens fiatsystem levande enligt samma princip som FED i USA (privata banker står för skapandet av valuta genom uttökande av skuld).
När man bryter ned det i dessa två punkter blir händelserna i KSA extra intressanta, för om det verkligen ska till en förändring så kräver det att den sk petrodollarn avskaffas på ett eller annat sätt.
Sett ur en utopisk synvinkel så vore en lösning på världens energibehov en möjlig nystart som skulle få alla dagens (föråldrade) system att rämna.
Tankeexempel: Om världens samlade kunskapsbank skulle lösa uppgiften att skapa en bränslecell som drivs av fusion så skulle utvinningen av olja och allt som kommer därtill med krig, konflikter och makt genom kontroll av monetära system upphöra. Mänskligheten skulle få en välförtjänt omstart och kunna ta nästa steg i evolutionen med "fri energi".
I ett sådant läge skulle ett nytt monetärt system kunna etableras där fokus på varor/tjänster står i fokus, och där ingen privat institution kan skapa betalmedel ur tomma luften. (Har praktiska exempel på hur detta skulle kunna implementeras i realiteten, men blir för utsvävande och off-topic för ämnet)
Ser man till det rent praktiska hur man implementerar en total omställning från nuvarande system så bör det viktigaste vara att knyta bra relationer till de länder man kan tänkas ha ett nära samarbete med efter nämnd omställning (Trumps anledning till varför handelsavtalen i Asien är en sådan vital del att få på plats innan eventuell världsomvälvande förändring?)
Startskottet tror jag i vilket fall blir hur behovet av oljan tacklas, och om detta bojsänke på mänsklighetens utveckling och välstånd kan förändras radikalt eller avvecklas helt (Händelserna i KSA talar för att åtminstone NÅGONTING är på G... Frågan är vad, och om det har den effekt som behövs)