Citat:
Ursprungligen postat av
Tok-Frans
Blir tvungen att ställa några följdfrågor.
Hur lång bromssträcka behöver en guimbal capri?
Är inte en sådan hkp lämplig för att frakta vip-folk med en låg profil? Istället för att dundra in med något större å betydligt ljudligare än vad just en guimbal är? Waddesdon är öppen för allmänheten å därför skulle en stor Bell hkp eller liknande störa den verksamheten i onödan.
Tycker du inte att Cessnan verkar tagit sikte på hkp'n?
Fjärde personen en vietnames som enligt artikeln erhöll flygutbildning:
http://vietnamnews.vn/society/417827/uk-mid-air-collision-kills-vietnamese-pilot.html#2sCaf7mhCiC4JIfv.97 Således ingen från herrgården där.
Vad avser lämplighet för VIP så är nog bullret inne i helikoptern och säkerhetsnivån( tex dubbla motorer/gasturbiner, tvåpilotsystem osv ett betydligt mer relevant synsätt för en sån transport.
Dessutom behöver inte en större hkp låta mer. Störst skillnad för ljud gör stjärtrotorn, fenestron är tysta( denna typ har fenestron). Kolvmotorn låter ofta en hel del, medan en gasturbin kan vara riktigt tyst, speciellt på större hkp där den kan vara inkapslad.
Frågan om bromssträcka anser jag oväsentlig.
Frågan om kollisionskurs= om man inte är på kollisionskurs blir det ingen kollision, så för den konspirationsönskande, varsågod.