Citat:
Ursprungligen postat av
Tubleros
15,4 % för SD i senaste Inizio mätningen som kom nu imorse.
Det är en riktig kris inom Sverigedemokraterna. De sjunker i princip alla opionsmätningar.
De måste ändra strategi. SD gick ut i almedalen i somras och insinuerade att de ville att valrörelsen 2018 skulle handla om något annat än invandring.
Invandringsfrågan är hela anledningen till att överhuvudtaget att SD existerar. De måste profilera den ytterligera. Sedan måste vi framförallt börja prata om islam i dagens samhälle. Där har vi öppet mål gentemot de andra partierna i princip.
Sedan måste partiledningen lägga ner med det här meningslösa tramset att vi ska sammarbeta med Moderaterna och KD.
För det första så kommer M med en sådan extremt nyliberal partiledare som Kristersson i spetsen aldrig sammarbeta med SD på riksnivå.
Kristdemokraterna hade väl möjligtvis kunna bjuda upp till dans efter valet men de är tyvärr ett parti i kris och som det ser ut så hade de inte ens kommit in i riksdagen.
15,4%? Wow. Det här måste vara den berömda "OI:s planerade uppjustering för att rädda ansiktet" som trådens experter förutspådde.
Nåja, det finns värre kriser än att ha 15,4%, en ouppnåelig drömsiffra för 5 av de 8 riksdagspartierna. 3 partier på eller under spärren nu.
När Demoskops Santesson sa i sin eftervalsanalys i Axess TV att de allmänborgerliga väljarna som gått till SD skulle gå tillbaka "om de andra partierna rullade tillbaka invandringspolitiken 10 år ungefär" så fnös många och sa "har man en gång tagit steget till SD går man inte tillbaka. En gång SD alltid SD".
Den invändningen skulle kunna översättas till "alla andra SD-väljare är exakt som jag". Så bör man aldrig tänka. Inget parti har en homogen väljarkår. Det finns massor av V- och MP-väljare som vill ha minskad asylinvandring, för att ta ett exempel i mängden.
Jag tror att SD-väljare består av a) en tårtbotten av c:a 10% som inte flyttar sig ens om man försöker med bulldozer. b) en fyllning av 10% grädde som är betydligt lösare i konsistensen. Den rör på sig om man tjatar lite. c) De sista 5% var dekoration på toppen som kanske aldrig tillhörde SD överhuvudtaget utan bara lånade ut sig i opinionsmätningar för att sätta press på 7K. De där 5% på toppen försvann redan 2016 och nu pågår en dragkamp om de 10% som sitter löst. Den kampen har ju inte direkt blivit lättare för SD av att Kristersson har extrem medvind just nu samtidigt som SD har Wigh i Kalla Fakta, Gamov i Nyheter Idag och Ekeroth i hovrätten...
Citat:
Ursprungligen postat av
Powergirl
Stämmer inte kartan med verkligheten så är det kartan som gäller enligt trogna SD:are. Hur skall man annars tolka er bisarra slutledningsförmåga.
Halmgubbe. INGEN har gjort den analysen av Iniziomätningen utom upphakade skivan Mac-Arthur. Läser du ens inläggen eller är du också en upphakad skiva som fortsätter rakt fram när vägen svänger?