Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Ligger ju något i det. Plötsligt är hon mördaren. Fattas bara att det flyter upp en metod eller en medhjälpare så...
Kanske inte ens behövs kiselalger till slut... 😀 Hikes har ju förklarat bort dem.
Kiselalgerna är inte så nödvändiga egentligen; hon har bevisligen ljugit om sina förehavanden rakt igenom, och i synnerhet när det gäller vad hon haft för sig kvällen den 7 aug samt under de tidiga morgontimmarna dagen därpå.
Hon tvingas också uppfinna ett av AP utlagt nät för att få ned honom i båten; ett nät AP sedan verkar ha lagt sig raklång på sjöbottnen för att vakta. - Ingen har sett något nät; endast kräftburar fanns i vattnet. I sina brev till TR har hon ritat dit ett betesnät som tar sin början i den smala, utskjutande bryggdelens högra hörn: "15 m x 80 cm högt betesnät".
Om ett betesnät placerats enligt JM:s skisser till TR hade de som drog upp AP ur det kiselalgsdestillerade vattnet trasslat in sig i nätet.
Kanske HR skulle göra en betesnätsrekonstruktion..? - Och då fick temsningsexperten samtidigt tillfälle att visa var JM befann sig när AP gillrade sin nätfälla - vilket inte minst ur processekonomisk synvinkel framstår som rekommendabelt.