2017-11-07, 23:24
  #87601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wilmerxy
-Nej, det har ju aldrig hänt tidigare i världshistorien.


Du förstår uppenbarligen inte det här. I alla de fall du nämner har där funnits reella skäl som naturtillgångar eller konflikter om inflytande resurser med det andra blocket bakom. Inte att man inte gillade vad de tycker.

I fallet OP höll han en hög demagogisk profil men realpolitiken var en annan och det behövs inte mycket för att få Sverige och Svenskar att ordna in sig i ledet. Reellt sätt hade vi noll inflytande i Chile såväl som Nicaragua, Vietnam etc etc. Det är ren romantisering om man tror att Sverige spelade en roll i att USA fick lämna Vietnam. Det var stora förluster i liv och hemmaopinionen som gjorde det.

Det som realpolitiskt gick emot USA:s och Natos politik var NFZ och det som följde av det. Som man såg det kunde det rubba maktbalansen. Man hade dock en mängd maktmedel att sätta in utan att vare sig invadera Sverige eller att mörda OP.

Inhemska krafter kring OP, Kring Försvaret och kring de hemliga tjänsterna har dock inte så mycket mer att ta till och de upplever situationen som hotfull. Rykten, mediakampanjer och affärer kanske men det fanns ju sådana som OP överlevt och där han samlade som han upplevde trogna kring sig inför Moskvaresan räcker det med en handfull personer involverade att ta beslutet och med en handfull nära OP för att mörklägga det.
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2017-11-07 kl. 23:27.
Citera
2017-11-07, 23:57
  #87602
Medlem
ieshos avatar
Jag tror inte att NFZ var något större problem för NATO i mitten på 80-talet. De hade alltför bra koll för att behöva oroa sig för att Palme skulle kunna lyckas med det projektet. Däremot var det viktigt att förhindra att en ideologisk samhörighet växte fram mellan Gorbatjov och de europeiska socialdemokratiska ledarna. USA hade andra planer för Europa och resten av världen: att krossa såväl socialdemokratin som kommunismen. Och en snabb offensiv var inplanerad.

Planerna på att mörda OP hade vuxit fram under en längre tid och utformades till slut så att den korrumperade delen av den svenska staten och näringslivet till synes fick ansvaret för mordet. Men övervakade av CIA. Självklart behövde CIA-chefen ha koll på läget och han skulle inte ha låtit mordet avsluta hans arbetsdag om inte han haft denna koll. Veckorna efter fanns det säkert viktiga saker att följa upp angående MOP.
Citera
2017-11-08, 00:04
  #87603
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sumer
Kan någon initierad person förklara för mig hur Ebbe Carlsson kunde komma in i Palmeutredningen.
För mig känns det precis som om Lasse 43 i Spånga skulle höra på radio, om mordet på lördag morgon och åka in och knalla in i palmerummet.
Tjena grabbar , nu får vi fixa det här ....

Ebbe Carlsson är nog så nära SAPO man kan komma. När Hans Holmer måndagen den tredje mars träffar Ingvar Carlsson finns EC med. Den nyutnämnde statsministern skickar inte iväg Ebbe utan låter honom vara kvar.

Det är inte omöjligt att HH hade tänkt att plocka in polaren EC i palmerummet men där satte SÄPOs kontraspionage chef Crister Ekberg ner klackarna och EBbe fick nöja sig med att Hasse kinesande i strumplästen .

Jag har ofta frågat mig hur Olof Palme kunde släppa en cynisk streber som. Ebbe så nära in på sig. Det är så långt från arbetarrörelsens ideal som det går att komma.
Citera
2017-11-08, 00:05
  #87604
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wilmerxy
Finns det kopplingar till Finlands försversminister Veikko Pihlajamäki här?

*skjuter i luften*

Edit: Hittade inget när jag gjorde en sökning i den här tråden.

Nej
Citera
2017-11-08, 00:10
  #87605
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wilmerxy
- Haha, fantastiskt. Den där artikeln skulle lätt ha kunnat ha skrivits av en 3-bokstavskombination i väst, med någon journalists underskrift, tillsammans då med lite egna floskler.

Här får man in samtliga hatobjekt; Ryssland, PLO, Iran, Kuba....Och inte bara det, man kan också peka ut dem som förövarna till MOP.

Citat:
"därför ter det sig naturligt att ryssarna i syfte att begränsa skadan av att Palme åtalades (deras svenska och internationella agentnät blottlades) måste de döda sin egen agent, Olof Palme".

Citat:
"Men Holmér utredde spåret för att sedan låta allt falla ihop. Möjligen på grund av utpressning? Han avgick efter att statsministern Ingvar Carlsson krävt det. Orsak, Holmer hade, eller någon med Holmérs kod, (som han hade uppe på sin polisdator) tagit ut datautskrifter med Olof Palms personakt och akten över dr. Alf Enerström!. ( dr. Enerström var den störste krititkern av Palme, med sina betalda anonser sedan 1970-talets mitt. "


Underhållande läsning. haha

Det Fetade: Jag kan inte se att inte HH var i sin fulla rätt att ta ut misstänktas personakter?, och att han tog ut OP:s ser jag som självklart men, kan det finnas någon verklighet med HH:s avgång, IC och Alf Enerström?

David Fredin vad en av dom som inte avfördes av PU under det första årets utredande .
Citera
2017-11-08, 00:15
  #87606
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wilmerxy
[/b]


-Håller med till 100%
Och Palme hade ju börjat tröttna på inrikespolitiken. Fanns han med i några sammanhang som en kandidatur till FN-GeneralSekreterar-posten?

Det var isf hos den egna fanclubben på hemmaplan. Olof Palme hade aldrig varit i närheten av att bli FNs Generalsekreterare. Han var på tok för kontroversiell. Dag Hammarskjöld hade med sin självständighet gjort stormakterna uppmärksamma på att få alltför svårstyrda personer på posten efter honom.
Citera
2017-11-08, 00:28
  #87607
Medlem
Gothuss avatar
Strategic geography and the changing Middle East / Geoffrey Kemp and Robert E. Harkavy. - Washington : Carnegie Endowment for International Peace in cooperation with Brookings Institution Press

https://www.brookings.edu/book/strategic-geography-and-the-changing-middle-east/

Robert E. Harkavy och Clifford Gaddy verkar ha en del gemensamma intressen.

"1985, då kampanjen mot Palme var som intensivast var den hårda kärnan i EAP inte större än 15 personer. Den leddes av Kerstin Gaddy (född Tegin), då gift med Clifford Gaddy som betraktades som den egentlige ledaren. Michael Ericsson var EAP Sveriges talesman tiden efter mordet då media riktade en rad anklagelser mot EAP (Hermansson och Wenander 1987:114).

GK har redogjort för olika sidor av EAP och förhören med Michael Ericsson, Kerstin Gaddy och Clifford Gaddy, de senare hördes också i USA sedan de kort tid efter mordet flyttat dit."
http://www.leopoldreport.com/LRsajt86.html

Professor, Robert E. Harkavy och professor, Gaddy har varit skickliga på att flytta fokus ifrån de verkliga attentatsmännen.
__________________
Senast redigerad av Gothus 2017-11-08 kl. 01:07.
Citera
2017-11-08, 01:37
  #87608
Medlem
Gothuss avatar
"ln 1984 and early 1985, a single one of Israel's many European
brokers, based in Sweden, reportedly shipped hundreds of tons of TNT
and other explosives to Iran, often by way of Argentina, worth 500
million kroner.

*In March 1982, the New York Times cited documents indicating
that Israel had supphed half or more of all arms reaching Tehran in the
previous 18 months, amounting to at least $100 million in sales.

* Foreign intelligence sources told Aerospace Daily in August 1982
that Israel's support was "crucial" to keeping Iran's air force flying against
Iraq."'

* An alleged former CIA agent reportedly visited Israel in 1982, met
with the chief of staff of the Israeli Defense Forces and head of military
intelligence, and "struck a deal with them involving the transfer of
weapons and equipment, captured by Israel during the Lebanon war, to
Iran.'"*^

* Israeli sources told Newsweek that "they sold the Iranians much of
the light weaponry and ammunition that the Israeli.

As early as
1982," according to U.S. News and World Report, Gen. Richard Secord
took charge of a Pentagon operation "in which Israel shipped tons of
weapons captured during its invasion of Lebanon to a CIA arms depot in
San Antonio. From Texas, the guns were shipped to the contras

The point man for this cooperative strategy was David Kimche, a 30-
year Mossad veteran who rose to direct Israel's Foreign Ministry until the
fall of 1986. Known as Israel's "key contras specialist, he has been
directly linked to surrogate funding of contras. And it was Kimche, by all
accounts, who in 1985 persuaded the Reagan administration to sanction
Israel's arms pipeline to Tehran in order to influence Iranian "moderates."^'*
Kimche's Israeli patron Ariel Sharon was himself an architect not only of
the contra supply operation but also of Israeh arms sales to Iran. And
Kimche's White House contacts on the Iran operation — Robert McFarlane
and Oliver North — were in turn the masterminds of the contra aid
network."

https://homelessholocaust.wordpress.com/2016/09/23/what-the-tower-commission-didnt-report/
David Kimche blev sedemera rådgivare åt Jan Stenbeck och Kinnevik likt Odd Engström och Björn Rosengren.
__________________
Senast redigerad av Gothus 2017-11-08 kl. 01:57.
Citera
2017-11-08, 08:15
  #87609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Jag tror inte att NFZ var något större problem för NATO i mitten på 80-talet. De hade alltför bra koll för att behöva oroa sig för att Palme skulle kunna lyckas med det projektet. Däremot var det viktigt att förhindra att en ideologisk samhörighet växte fram mellan Gorbatjov och de europeiska socialdemokratiska ledarna. USA hade andra planer för Europa och resten av världen: att krossa såväl socialdemokratin som kommunismen. Och en snabb offensiv var inplanerad.

Planerna på att mörda OP hade vuxit fram under en längre tid och utformades till slut så att den korrumperade delen av den svenska staten och näringslivet till synes fick ansvaret för mordet. Men övervakade av CIA. Självklart behövde CIA-chefen ha koll på läget och han skulle inte ha låtit mordet avsluta hans arbetsdag om inte han haft denna koll. Veckorna efter fanns det säkert viktiga saker att följa upp angående MOP.

Som vanligt plockar du vad du "tror" ur luften med ursprung din ursprungliga politiska analys baserat på anagram och ockulta tecken dår du hoppat mellan höger och vänsteretorik som den värste Eap-are. Vem tror du tar dig på allvar? Att Usa och nato inte skulle vara oroliga att hela deras norra flank skulle bli öppen. Ja ja... När man inte har fakta finns det de som tror...
Citera
2017-11-08, 08:18
  #87610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Det var isf hos den egna fanclubben på hemmaplan. Olof Palme hade aldrig varit i närheten av att bli FNs Generalsekreterare. Han var på tok för kontroversiell. Dag Hammarskjöld hade med sin självständighet gjort stormakterna uppmärksamma på att få alltför svårstyrda personer på posten efter honom.
Flyktingkommisarie var uppdraget som diskuterades.
Citera
2017-11-08, 08:25
  #87611
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Som vanligt plockar du vad du "tror" ur luften med ursprung din ursprungliga politiska analys baserat på anagram och ockulta tecken dår du hoppat mellan höger och vänsteretorik som den värste Eap-are. Vem tror du tar dig på allvar? Att Usa och nato inte skulle vara oroliga att hela deras norra flank skulle bli öppen. Ja ja... När man inte har fakta finns det de som tror...
Det är klart att NATO inte ville ta bort kärnvapen från Norge eller Danmark, men de visste säkert att Palme inte skulle lyckas tvinga fram något sådant.
Citera
2017-11-08, 09:30
  #87612
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Ebbe Carlsson är nog så nära SAPO man kan komma. När Hans Holmer måndagen den tredje mars träffar Ingvar Carlsson finns EC med. Den nyutnämnde statsministern skickar inte iväg Ebbe utan låter honom vara kvar.

Det är inte omöjligt att HH hade tänkt att plocka in polaren EC i palmerummet men där satte SÄPOs kontraspionage chef Crister Ekberg ner klackarna och EBbe fick nöja sig med att Hasse kinesande i strumplästen .

Jag har ofta frågat mig hur Olof Palme kunde släppa en cynisk streber som. Ebbe så nära in på sig. Det är så långt från arbetarrörelsens ideal som det går att komma.
3:statsmakten ville ha ev även sossarna en slags rapportör in i mediehusen och vice versa. Sossarna hade sett under kriget hur nazisternas mediechefer konrollerad inte förtalade deras politik. Nu kom tv o mer öppenhet sossarna vill ha en direktinput o kontroll genom att placera bonnierskillen Ebbe där. Det nya tv mediet växte fram och man var där också måna om att få röda chefer för att få sitt parti att framstå i bättre dager .En slags sovjetisk stil så måste det vara. I börja av 70-talet fungerade Ebbe som en konstant reporter på plats för ägarna inom media. Det var väl bonnier på den tiden. Både sossarna och Bonnier tyckte det väl var ett bra upplägg
Zlatan har sin egen app på sina vilkor så att ingen skriver fel-Sossarna hade Ebbe-Själva resan Ebbe gjorde tror jag berodde på att han lärde känna chefen o gjorde ett gott intryck på sydsvenskan.
När han sen fick jobb på Dn hade han goda meriter/ägarkontakter från Sydsvenskan-Någon av cheferna förstod värdet, av att ha en informatör till mediehusens ägare om socialdemokraterna.
Det kanske var viktigt för Sverige sades det att vi stora konflikter i världen typ Vietnam ha en skvallerkärring som Ebbe som direkt gick upp till bonnier fick en kopp te skvaller och en avsugning.
Ebbe fick med detta fler uppdrag av mediehusen-Kontrakt skrevs att vid för sossarna och Sverige/wallenberg specefika händelser skulle Ebbe filtrera verkligheten för socialdemokraterna till ett fördelaktigt sätt-Detta kanske sossarna tyckte var rättfärdigt för att det blivit vanligare att fienden till sossarna ville göra fällor eller manipulera. Sossarna måste tycka att de inte gjorde fel. Nazisterna hade sin mediechef detta var mer light. Sossarna ville utåt sett framstå som öppna glada sunda nydanare
När de egentligen hade sovjetliknande försök att kontrollera media svt sr genom att alla var vänster.

Det är svårt att säga hur lagligt detta var-Men som alla företag som växer eller nya ideer politiska så finns et en fara. Palme o gänget spelade ofarliga o snälla vargar-men för att växa o revolutionera samhället var de tvungna att kontrollera fienden som ville annat. Här gick sossarna över gränsen makt korrumperar. Vi får inte glömma detta var i tv mediernas barndom-Man ville klart att det nya mediet skulle ha sina värderingars prägel. Desto lättare skulle det vara att införa sin polik och värva röster till valen.

Idag har sossarna en lite bara lite lik person i Henrik Arnstad-vilken han jobbar för o så vet jag inte men hans fantastiska historiska kunskaper användes ofta av Löwen i faktaunderlag innan "historikern Henrik Arnstad har sagt bla bla bla" Men Arnstad har inte ens gått färdigt utb-Här ligger en hund begraven med den mannen och hans förhållningssätt att lyftas fram av medierna i god dager.

Ebbes roll har alltid varit att vara ett filter mellan folket o pamparna-All smuts "sögs" bort av Ebbe
kvar var bara en ren o fin glasdildo som kördes upp i det stora folkhemmet som en jättepropp
__________________
Senast redigerad av janostortan 2017-11-08 kl. 09:43.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in