• 1
  • 2
2017-10-14, 19:59
  #1
Medlem
Citat:
Redan för sex år sedan dömdes den 36-årige Malmöbon till utvisning. Men beslutet kan inte verkställas, och mannen har nu hunnit dömas för 31 brott. Nu är 36-åringen häktad för mord.

Citat:
Men faktum är att 36-åringen egentligen inte borde vara i Sverige. Han flyttade hit från Kuwait år 2010, men han saknar medborgarskap där. Migrationsverket avslog hans asylansökan.

Citat:
Förutom tre år fängelse straffades 36-åringen med tio års utvisning – att inte få återvända hit före den 25 november 2021. Därmed fick han ett andra utvisningsbeslut.
Men utvisningen kan inte verkställas eftersom 36-åringen är statslös, och Kuwait tar inte emot personer som saknar medborgarskap.

Citat:
I januari fanns det 190 personer i Sverige som avtjänat fängelsestraff där utvisning ingår i domen – men där utvisningen inte kunnat verkställas. Istället är personerna på fri fot, likt 36-åringen.

Citat:
Kriminalvården anser att han bör behandlas för sina tendenser till sexuellt våld och alkoholmissbruk – men han vill inte och är hotfull mot både personal och andra intagna.

https://www.sydsvenskan.se/2017-10-1...ktats-for-mord

Själv blir jag både trött och upprörd när jag läser om sånt här, och några frågor inställer sig:

1) Om en brottslig person inte kan utvisas, borde han inte hållas kvar i svenskt fängelse då under åtminstone ett par år efter den utmätta strafftiden? Med andra ord, borde inte fängelsestraffet förlängas för att den dömde personen inte ska kunna vistas på gator och torg i Sverige och utgöra ett hot mot befolkningen?

2) Om en person begår brott efter brott, borde han inte automatiskt dömas till längre och längre straff varje gång på grund av alla återfallen? Jag tror inte att det är så i Sverige idag. Jag tror i stället att om du misshandlar någon grovt och döms till fyra års fängelse, så släpps du efter tre år och kan gå ut och misshandla någon grovt igen - och så döms du till fyra års fängelse igen. Istället borde straffet skärpas för varje återfallsförbrytelse, anser jag.

3) Mannen ifråga är hotfull och alkoholiserad och begår gärna sexuellt våld mot kvinnor, och kriminalvården anser att han borde få vård för detta - men mannen vill inte, och då slipper han tydligen. Ska våldsamma och alkoholiserade återfallsförbrytare ha rätt att tacka nej till vård? Han borde inte alls ha rätt att tacka nej till vården, anser jag.

4) Slutligen, ska en man som egentligen inte alls får vara i Sverige få permissioner under sin fängelsevistelse? Jag gissar att den här mannen får permissioner precis som nästan alla andra fångar i Sverige. Syftet med permissioner är ju att "återanpassa" personen till samhället. Men den här mannen ska väl inte återanpassas? Han ska väl utvisas? Varför ska han ha rätt till permissioner?

Jag tycker att hela den här historien är ett klockrent exempel på hur uselt den svenska strafflagen och kriminalvården fungerar.

Slutligen, ni som vill ta chansen att än en gång döma staden Malmö, förklara i så fall hur det kan vara Malmös och inte Sveriges fel att den här mannen inte kan utvisas och att han enligt svensk lag döms till korta straff och släpps ut i frihet gång på gång, trots att han ständigt begår nya och allt grövre brott.
Citera
2017-10-14, 20:13
  #2
Medlem
skippers avatar
Något fel är det helt klart.

Kriminalvården borde ha en instans att vända sig till om de upplever att en "gäst" inte kommer klara sig när den kommer ut. Då kan ju ett beslut om rättspsykriatisk vård ligga när till hands liksom...

Det var väldigt bra att vi lade ner dårhusen, men det finns individer som inte fungerar i samhället - det är odiskutabelt.
Citera
2017-10-14, 21:01
  #3
Medlem
Polisen klagar på att Kriminalvårdsstyrelsen inte meddelar när fångar med utvisningsbeslut friges. Dessa får helt enkelt gå ut genom stora porten och försvinner under jorden. Sedan får Polisen försöka hitta dem bäst de kan.
Orsaken till detta missförhållande sägs vara att Kriminalvårdsstyrelsen inte anser att det ingår i deras arbetsuppgifter att hålla polisen informerade.

En av orsakerna till de s.k. no-go-zonerna är att det enligt trovärdiga källor bor tusentals illegaler, ofta med utvisningsbeslut hängande över sig, i dessa områden. Deras barn och deras släktingar vill inte att myndigheterna snokar där.

Dessutom tycks det finnas lagar som hindrar myndigheter att utbyta information med varandra ifall det är till skada för den enskilde. Dessa lagar gäller även när det är fråga om människor som vistas här illegalt.

Slutligen är EU också emot oss: Enligt EUs regler får en person inte i onödan hållas i förvar inför en utvisning. Skulle det ändå vara nödvändigt så är det förbjudet att hålla någon längre än två år, t.ex. i fall då en mördare och våldtäktsman frigivits men hålls i förvar inför utvisning. Om det inte går att verkställa utvisningen inom två år tycker Merkel och de andra att personen skall släppas fri bland vanligt folk igen tills dess att man kan utvisa honom/henne.
Citera
2017-10-14, 21:08
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SwedishBananaBoy
Öh jaha? Vad fan tror du flashback maffian har med detta att göra? Är ju inte deras ensak

Det är inte "flashback maffians" ensak, men ifall en utländsk man är dömd till utvisning men i stället får stanna kvar och begå brott efter brott och nu är uppe i 31, och om han släpps ut efter korta straff hela tiden, och om han nu till och med är misstänkt för mord, då tycker jag verkligen att svenska medborgare och väljare bör se haveriet med den grovt kriminelle utländske mannen och Sveriges oförmåga att hantera honom som "deras sak", som de ska bry sig om.

Enligt Sydsvenskan kom mannen till Sverige år 2010, och han är nu tydligen dömd för 31 brott. Om han har befunnit sig i Sverige i sju år, så har han i genomsnitt dömts för 4,4 brott per år. Om han har varit här i åtta år, så har han i genomsnitt dömts för 3,8 brott per år.

Mannen är en utvisningsdömd utländsk brottsling som har utnyttjat Sveriges generositet och tandlösa lagstiftning för att begå massor av brott och slutligen kanske begå ett mord här.

Nog bör svenska medborgare bry sig om att någonting sådant kan ske.
Citera
2017-10-14, 21:16
  #5
Medlem
Bla bla bla det där är kriminalvårdens ensak, du ska väl för fan inte lägga dig i kriminalfall som du är helt oinsatt i, samt det är inte ens ditt jobb! Vem fan tror du att du är, batman?
Citera
2017-10-14, 21:46
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SwedishBananaBoy
Bla bla bla det där är kriminalvårdens ensak, du ska väl för fan inte lägga dig i kriminalfall som du är helt oinsatt i, samt det är inte ens ditt jobb! Vem fan tror du att du är, batman?

Det ska hållas riksdagsval 2018.

Ifall tillräckligt många svenskar ifrågasätter:

1) de mycket milda straff som döms ut i Sverige,

2) samt det faktum att återfallsförbrytare nästan inte straffas hårdare än förstagångsförbrytare,

3) samt det faktum att särskilt våldsamma brottslingar själva får bestämma vilken behandling de vill ha,

4) samt det faktum att våldsamma och uppenbart farliga brottslingar alltid automatiskt friges efter 2/3 av den utdömda strafftiden, hur farliga de än anses vara,

5) samt det faktum att allt färre morddömda över huvud taget döms till utvisning numera -

Ja, om svenska folket börjar intressera sig för de här sakerna i tid för valet, så kanske vi kan sätta press på politikerna att ändra lagstiftningen i Sverige.

Som lagen fungerar just nu är den på vissa sätt ett skämt!
Citera
2017-10-14, 22:44
  #7
Medlem
Den där fungerar egentligen bara Dahlmans yxa på för att en gång för alla sätta stopp på de där dumheterna. En helt vansinnig CV och den kommer garanterat bara att fyllas på.
Citera
2017-10-15, 04:55
  #8
Medlem
Skulle ha utvisats för 6 år sen. Har begått 31 brott och ett mord sedan dess / Malmö

"Redan för sex år sedan dömdes den 36-årige Malmöbon till utvisning. Men beslutet kan inte verkställas, och mannen har hunnit dömas för 31 brott. Nu är 36-åringen häktad för mord."

Nån som har tillgång till mer info om detta? Sverige ÄR ett dårhus. Detta fallet är bland de mest galna jag sett. Ansvaret har vår handlingsförlamade nazi-jagande foliehatts-regering.

https://www.sydsvenskan.se/2017-10-1...ktats-for-mord

Sweden : No Country For White Men
Citera
2017-10-15, 05:22
  #9
Medlem
Nån som kan citera hela artikeln här?
Citera
2017-10-15, 05:56
  #10
Medlem
Hittade en länk till:

https://www.expressen.se/kvallsposte...for-nytt-mord/
Citera
2017-10-15, 07:20
  #11
Medlem
SkepticalHippos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av with3r
Nån som kan citera hela artikeln här?

Det är inte okej att kopiera hela artiklar häeär enligt upphovsrättslagen.

Här är citat från Expressens artikel:

Citat:
Mannen flyttade, enligt Sydsvenskan, till Sverige från Kuwait 2010. Men han bedömdes inte ha skäl att stanna, utan utvisades.
Sex dagar efter det beslutet våldtog 36-åringen en kvinna. Han dömdes till tre års fängelse och till att utvisas efter avtjänat straff. Han har dessutom begått fler våldsbrott – så sent som i juni i år satt han anhållen för en knivattack mot en ordningsvakt.

Mannen är statslös
Men trots dubbla beslut kan mannen inte utvisas.
36-åringen är statslös och Kuwait, varifrån han kom, tar inte emot statslösa personer.
Citera
2017-10-15, 08:03
  #12
Medlem
Se där. Hade han fått stanna och fått jobb och bostad hade det antagligen aldrig hänt. Utvisningspolitiken skapar kriminalitet och misär.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in