Citat:
Ursprungligen postat av
I-van-Toer
Döda 50-60 ja, absolut men aldrig hinna träffa ca 600 totalt utan att han blir matad vapen efter vapen av någon eller några andra. Och även det vore nästan omöjligt. Sen glömmer folk att om man tittar på filmerna som folk spelat in och lagt upp så har ju e flesta av de 22000 (tror siffran är rätt) försvunnit åt alla håll och kanter ur skottfältet.
Många trodde också det var fyrverkerier, så det tog ett tag innan många hajade att de blev skjutna på. Vilket innebär han hade lång tid på sig (relativt sett) att skjuta fisk i en tunna.
Som redan påpekats av andra, det är knappast osannolikt att han lyckats träffa så många. Ett assault rifle är knappast heller ett vapen för "närstrid". Åtminstone inte nödvändigtvis. Det vore i så fall en kulsprutepistol, a sub-machine gun.
Undrar dock vad för slags skada han kunnat åsamka med en M-60 eller till och med en WW2-style MG-42. Alltså ett fully automatic machine gun.