Citat:
Ursprungligen postat av
Da-Evil-Hitlah
Som det var i Europa ända fram till nu med andra ord?
Du missar den fundamentala skillnaden, nämligen hatet som aldrig tar slut. Danmark har invaderat Sverige. Sverige har invaderat Finland. Norge var ockuperat av Sverige och en svensk lydstat fram till 1905. Ändå finns idag ingen politisk kraft som vill återockupera Norge, eller något allmänt agg mot danskar.
Jämför med sunni och shia, som än idag mördar varann i stor skala över en tusen år gammal konflikt om vem som var Profetens sanne efterträdare - det vanligaste dödsoffret för muslimsk terror är en annan muslim. Och konflikten fortsätter nu utspelas i Sverige, naturligtvis. Googla 'sverige konflikt sunni shia' om du vill veta mer. Smakprov:
http://www.skd.se/2017/05/28/konflikten-sunni-shia-utspelas-aven-i-sverige/
Det är som om svenskar idag skulle terrorbomba greker som hämnd för ortodoxa kyrkans utbrytning år 1054. Man kan skratta åt tanken men det är blodigt allvar därnere. Ja, häruppe också numera förstås, eftersom vi röstat för att vi ska importera konflikten hit också.