Citat:
Ursprungligen postat av
tony0682
Lite halvt knas
Hon vägra att polisanmäla - men hon gå fullt ut i media och berätta vad hon vart med om.
Detta är inte så märkligt. Få våldtäktsanmälningar leder till fällande dom. Om anmälan överhuvudtaget prövas i rättegång blir processen jobbig även om den, vilket hade varit fallet om Wigh polisanmälde det hela, inte utspelas på kvällstidningarnas löpsedlar. Här tillkommer också ett socialt tryck från SD, den förmente förövaren och hans egen lokala Sturmabteilung.
Att Wigh talar ut om det som hänt kan bero på att hon vill straffa partiet och bearbeta det som hänt utan att det blir rättsprocess. Kanske räknar hon med att fler drabbade ska träda fram; yxan går då av sig själv utan att någon tvingas hålla i skaftet.
Märkligt att SD-maffian, den svenska kvinnans självutnämnda räddare, nu går man ur huse för att förneka Wighs påståenden istället för att invänta ytterligare information.