Citat:
Ursprungligen postat av
Ankia
Kan ni för ett ögonblick släppa tanken på alla bokstavskombinationer som hängs ut här i tråden? Kan ni för ett ögonblick släppa tanken och jakten på "mannen i pilotglasögon"" och kan ni istället ställa er frågan: Är det möjligen en helt okänd person som berövade Helena livet i juni 1992? En kall seriemördare som gjort något liknande tidigare och som var på tillfälligt besök i Mariestad. En person som tidigare i veckan bevakat Helena och som slog till på lördagsnatten i Kohagen. En person som brukade ta troféer (ringar, klockor, armband, underkläder etc) och som omsorgsfullt gömt kroppen.
Här är en man som jag verkligen hoppas att polisen gått till botten med:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article11825949.ab
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article15123708.ab
.
Du ger dig visst inte?! Du glömde att göra standardtillägget att det kan ha varit någon från flyktingförläggningen ...
Det kan givetvis inte vara en helt okänd person som polisen i Skövde nu är ute efter, eftersom den personen var på stadshotellet och observerades klänga på Helena
och pekades ut av "brovittnet". Det var en kombination av dessa iakttagelser som gjorde att polisen lätt kunde få fram namnet på personen eftersom folk som var på hotellet visste vem han var! "Mannen med pilotglasögon" är högst sannolikt också gärningsmannen.
Och den person som du refererar till i Aftonbladet gömde ju inte sina offer särskilt väl ...
Nej, vi har att göra med en person (personer) som kände Helena. Det är intressant att du alltid dyker upp med dina avledningsmanövrer när BW börjar diskuteras mer frekvent igen. Det går att "ställa klockan efter dig", som en användare uttryckte det i PM. Det var inte längesedan som jag i PM uppmanades av en användare att börja ta upp BW igen och hans koppling till Eksjö, där hans syster Annika bor - och bodde redan när Helena försvann. Dock vägrade jag att göra det på någons kommando.
Om vi leker med tanken att BW lämnade festen i Radbyn och kom ner till stan runt 01:30 uppstår tre frågor: Gick han in på stadshotellet? Om han gjorde det, hann han klänga på Helena? Den som sågs klänga på Helena, skedde detta även tidigare under kvällen eller skedde detta just på slutet?