Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
En del av de som kommer hit har också blivit lurade av människosmugglarna att det skulle vara FN som står för fiolerna när man som "flykting" kommer till Europa (säger inte att det gäller alla skäggkids), och att man då kan vänta sig guld och gröna skogar. När de såsmåningom inser att det inte är all-inclusive, men de fortfarande tror att FN betalar och Sverige bara s a s är underleverantör - vilka som betalar för FN har de aldrig ägnat en tanke - så blir de förstås frustrerade. Det är begripligt, men inte ursäktligt. Och den bästa metoden för att stoppa cirkusen är förstås att tvinga ner söktrycket och göra det mycket svårare att ta sig över 10-15 gränser för att komma hit, eller att bita sig fast här.
Jag träffade en ung flykting från Irak för 15 år sedan och det var först efter ett år i landet som han fattade hur vårt samhälle är uppbyggt, med skatter och allmän välfärd. Han var uppriktigt ledsen/skamsen över att han krävt så mycket i början av sin vistelse: han hade klagat på begagnad cykel, ingen TV i rummet, högre veckopeng etc. Han tog snabbt jobb som nattliga bagare och har nu fast jobb, lägenhet, fru och två barn.
Problemet nu är alla vänster-honor som
vill att ungdomarna ska vara hjälpberoende och utsatta - så maktbalansen inte rubbas. Det är inte få gode män-kvinnor som överges helt när ynglingen står på egna ben. Min absoluta övertygelse är att en lyckad integration av unga män
kräver vanliga svenska män, gärna grovarbetare, som handledare och mentorer.
Det här lull lullandet på Norra Bantorget är knappast uppbyggligt för någon...