Citat:
Ursprungligen postat av
soo117
Hej, ska göra antagningsprövning snart och har lite funderingar och osäkerheter kring flera saker, så kommer skriva ett lite ogenomtänkt och dåligt inlägg med frågor här och var, så ber om ursäkt för det redan nu.
Rätta mig om jag har fel här men som jag förstått så: Militär utbildningen kallas GU (Grund utbildning), i GU:n finns GMU (Grundläggande militär utbildning) på tre månader och sen BU (Befattnings Utbildning) på 4 till 9 månader. GMU:n är samma för alla och BU:n är det man har valt.
Så man kan alltså inte välja att bara gå GMU? På antagningsprövningen kommer jag få prata med någon person och tillsamans med denna person utifrån det jag vill och mina resultat bestämma min BU. Jag skulle egentligen vilja prova på att bara gå GMU:n för att få en chans att veta vad mer om vad det är jag kommer välja, eller om livet i FM ens är något för mig.
Är det bara de här
utbildningsstarter som finns at välja på? eller vart är det jag ska kolla? finns det bara så få..? i januari och september ...2018. har verkligen ingen lust att behöva vänta ett helt år på att få börja.
Uhh... trodde jag hade bättre koll på det här men desto mer jag läser om det desto osäkrare blir jag.

Om du klarar alla tester får du prata med en yrkesvägledare, ja. Du måste ha bestämt vilken befattningsutbildning du vill gå innan du pratar med honom få han inte hjälper dig välja.
De utbildningarna som finns på länken du skickade är dom du kan välja idag, men de uppdateras lite då o då, cirka 1 gång per månad vad jag märkt.
Jag snackade med yrkesvägledaren för en vecka sedan o hade samma fråga som du, han sa att det alltid kommer många utbildningar under sommaren, men de kan såklart komma tidigare än så också. Jag har haft ett öga på utbildningslistan sedan våren detta år och jag har aldrig sett så få utbildningar som nu, i sommras fanns nog enkelt över 100 olika befattningar runt om i hela Sverige, kan tänka mig att det blir likadant nästa år.
Om du ska mönstra inom en kort framtid kan du välja att lägga dig i reserv för utbildningarna i oktober. Det gjorde jag förra veckan och det tog ca 3 timmar från att jag mönstrat och lagt mig reserv tills jag fick en plats.
Om du är osäker på om FM är något för dig så kan du göra en "prova på" helg på något som kallas för "Military weekend", jag skulle anmält mig till det om jag inte hade fått en utbildningsplats nu.
Lycka till!