Citat:
Ursprungligen postat av
Trams82
Alltså nej, en sådan akut anmälan tar ändå minst 1 dag att handlägga och är om barnet far illa. Det finns säkert ingen soc öppen i lilla Mullsjö på helgen.
Den anmälan polisen lämnar in tar ändå några veckor.
Att soc skulle gått in samma em som pappan grips är totalt osannolikt. Då skulle alltså polisen informerat soc i förväg? Nej lägg ner.
I vissa fall har polisen med sig socialtjänsten och det jouren, så att det genomförs dygnet runt 365 dagar om året om det kniper dvs. Det är kommunens socialnämnd som sitter på den makten dock ska man vara skyndsam att ta det vidare till domstol.
Ponera att dom ska göra en husrannsakan tex, och mamman ska höras också så finns det en möjlighet till att så skett. Dom kanske inte får tid att ringa någon mormor morfar osv utan det ärt förberett och klart. Jag säger inte att det är så i just detta fallet, men att inbilla sig att det tar veckor för att omhänderta barn är inte riktigt sant. Dom kan placeras i jourhem under tiden inte ovanligt.
Det kallas ett omedelbart omhändertagande enligt LVU.