2017-09-05, 19:13
  #19513
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jackflash
Kan någon förklara varför polisen behöver ok från Mad-sen för att få tillgång till hans dator? Det är väl bara att beslagta den?

De behöver godkänd husrannsakan från domaren, vilket de nu fick. Dock måste de nu knäcka lösenordet, lättare om PM hett ifrån sig det frivilligt
Citera
2017-09-05, 19:14
  #19514
Medlem
Garnityrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Har du nån koll på vad som gäller i svensk rätt angående att själv dödförklara någon? Att dödförklara någon ska ju normalt sett en sjukvårdskunnig person göra ju. Riskerar man straff för typ vållande för det? I det aktuella här så dödförklarar ju PM själv BO och dumpar kroppen.
Dödförklaring är helt irrelevant i sammanhanget. Om personen lever har du vållat döden, antingen genom att dumpa/begrava personen eller genom underlåtenhet att fixa vård. Är personen död så är den död, även om Skatteverket skulle anse att personen lever på grund av ej dödförklarad.
Citera
2017-09-05, 19:14
  #19515
Medlem
Åklagaren har lyckats övertyga rätten/domaren om

* att det misstanken gäller mord och griftefridsbrott
* att Madsen skall genomgå en RPU (eftersom Madsen nekar, tvångsinläggs han)
* att datorn skall skall genomsökas
* att Madsen skall vara fortsatt häktad (4 veckor)

Bra jobbat! Nu kan förundersökningen fortgå en månad framåt.

Ser särskilt fram emot innehållet på datorn.
Citera
2017-09-05, 19:15
  #19516
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
"han fick upp henne genom tornet genom att sätta ett rep runt henne"

Ja, vad säger ni flashback-experter? Det var tydligen inte så svårt att få upp en hel kropp genom tornet trots allt.

Att PM ljuger.. Om du vore aning smartare så skulle du inse att kroppen var delad.
Citera
2017-09-05, 19:16
  #19517
Medlem
Är det någon som vet vad som gäller angående datorn, har polisen den i beslag i väntan på att få tillstånd till att gå igenom den eller kan det stå obevakad hemma hos Madsen eller frun? Tycker att detta låter konstigt i så fall då info kan förstöras?
Citera
2017-09-05, 19:16
  #19518
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
[...] M verkar dessutom ha fått sex så att det räcker. Både med frun och andra. Varför skulle han ha varit tvungen att tilltvinga sig det? (Jag vet att INGEN har någon rätt att tilltvinga sig sex, men jag menar nu ur en ensam, sexlös mans perspektiv kan det kanske kännas så.)

Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Citat:
Ursprungligen postat av Kimma7
Sa du samma sak om Hagamannen också som hade fru och barn?
Nä, men han verkar ju ha gått igång på våldet och makten.

Samtyckande sex kan inte fullt ut ersätta våldtäkt -- för en del män. För andra kan det vara tvärtom.

Att Peter Madsen ska ha utövat 'BDSM' och 'strypsex' tar jag för intäkt för att han faktiskt upplever att 'våldet och makten' förhöjer den sexuella njutningen. Hur tänker du?
__________________
Senast redigerad av Magro 2017-09-05 kl. 19:18.
Citera
2017-09-05, 19:16
  #19519
Medlem
Tror ni att hårlocken och trosorna var menade att sparas som fetischer?
I så fall borde man kanske leta på ubåten och verkstaden efter andra fetischer... förslagsvis från Emilie Meng. Tar han fetischer från en, tar han det väl av alla. Är det förresten säkert att de här hörde till Wall eller kan de ha varit gamla?
Citera
2017-09-05, 19:17
  #19520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Att PM ljuger.. Om du vore aning smartare så skulle du inse att kroppen var delad.

Men har du läst mina andra kommentarer efter den där eller? Skriver ju klart och tydligt att jag inte tror på Madsens rövarhistorier men att det vore sannerligen idiotisk att ljuga om en sak som inte vore fysiskt möjlig för honom.

Såklart så har han styckat henne i båten.
Citera
2017-09-05, 19:18
  #19521
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PhDSalander
En hel del besvärande information kommer fram:

Jag vet inte om det är besvärande info så länge sexet är frivilligt från båda hållen. Om man dessutom har haft en "relation" - förutsätter att detta betyder något annat än en one night stand - då är ju redan det i sig ett tecken på att personen ifråga gillade det hårda sexet med Madsen.
Citera
2017-09-05, 19:19
  #19522
Medlem
M.Cadys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kejsarinnakanel
Kan det bero på att PM själv åberopar psykos? Han vill slippa besvara fler frågor, får han en diagnos att han var psykotisk vid tillfället så kan han från och med då sluta svara och hänvisa till att han inte vet vad som var verkligt och inte.

PM motsätter sig psykundersökning.
Citera
2017-09-05, 19:19
  #19523
Medlem
Sgt.Blands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garnityr
Dödförklaring är helt irrelevant i sammanhanget. Om personen lever har du vållat döden, antingen genom att dumpa/begrava personen eller genom underlåtenhet att fixa vård. Är personen död så är den död, även om Skatteverket skulle anse att personen lever på grund av ej dödförklarad.
Ja men då är det ju inte irrelevant ju! Hur ska PM veta att KW är död? Han måste väl isf snabbt som fan kalla på hjälp och köra till hamn. PM har väl ingen sjukvårdsutbildning så vem är han att på egen hand dödförklara någon?
Citera
2017-09-05, 19:25
  #19524
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
K.W har behandlats vämjeligt. Du borde inte skriva ner sådana antaganden som du gör.

Hon var en reporter som försöka belysa märkliga individer.
Att hon skulle intervjua Madsen pga (hans i mångas tycke ) avvikande sexuella utsvävningar, är knappast troligt.
Det vore bättre att du kontrollerar vad hennes uppdrag gällde med hennes uppdragsgivare eller med hennes föräldrar.
Jag är rätt säker på att K.W inte visste om Madsens sexuella leverne, det räckte gott och väl med hans märkliga raket-byggande och u-båts drömmar. Det var detta hon skulle försöka skildra i reportaget.

Hon har ett rykte om sig att vara en duktig journalist. Duktigare än många andra.

Skulle en duktig journalist som ska göra en personporträtt av en lite märklig man med konstigt rykte inte ta reda på saker och ting ur hans privata liv INNAN hon bestämmer träff med honom för en intervju?

Hur skulle den intervjun kunna bli bra - dvs. ge något mer än de som hittills redan är gjorda om honom - om hon inte kunde ställa några relevanta frågor kring hans person?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in