Angående kopplingarna mellan mordförsöket på den svenska polisen och strejken på medborgarplatsen kan noteras att OM det rör sig om det namn som förekommer i
tråden om dådet så har den mannen på sin vänlista på Facebook en rad personer som har ledande positioner i strejken (med förbehållet att listan innehåller nästan 300 namn). Däribland finns bland annat den på twitter så aktive Amir.
Det andra är det ordval som Fatemeh Khavari använde i sitt tal på Norra Bantorget idag:
Citat:
Vi har flytt hit från ett våldsamt land på farliga väger, de välkomnade oss och sen förnedrade oss. De gjorde oss till en grupp i samhället som andra ska hata och skylla på. De säger att vi inte hör ihop, vi och andra grupper i samhället.
Hon använder en retorik som hetsar mot det svenska majoritetssamhället, en typ av retorik som mycket väl kan trigga en man som den som högg polismannen i halsen.
Man kan undra vad som sägs på Dari mellan de afghaner som ser att svenskarna inte sluter upp bakom dem, att det inte bara är dagarna som blir allt mer kalla.