Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Har det kommit en lag utifrån detta fallet, eller är lex Lotta ett populistiskt snömosbegrepp som inte kommer att förändra något alls?
Tyvärr hoppas jag att det blir som du säger endast ett populistiskt snömosbegrepp och stannar där.
Samhället - polisen, kvinnojour, målsägarbiträde eller andra kunde knappast ha gjort mer för Lotta än allt man redan erbjöd henne med polisanmälan, polisen kom hem till henne, efterlysning av Martin - där hon visste var han var men höll tyst, vägrade larm, erbjudande om kvinnoboende (med hunden) och målsägarbiträde etc.
Hon vägrade, ljög om att de inte längre träffades och tog tillbaka allt hon sagt om misshandel - vad sjutton ska samhället då mer kunna göra?
Efter Lotta har ytterligare ett 20-tal kvinnor dödats i nära relationer - men det är väldigt tyst om dessa. Antagligen för att de inte hade så media-sugna vänner och anhöriga. Många nekades från början kontaktförbud och kanske egentligen hamnade mycket mer mellan stolarna med trassel med boende och barn än vad Lotta gjorde. Men just i Lottas fall fick hon faktiskt erbjudande om väldigt mycket hjälp som hon inte ville ha.
Så en "lex Lotta" är i mitt tycke helt obegriplig.
Man har populistiskt lagt ett förslag om lex Lotta i mars 2017 - utan att riktigt kunna precisera vad det skulle innebära.
Bl a en del text om möjlighet till fotboja på någon man begärt kontaktförbud mot. Kanske en bra idé - men absolut inget som hade med Lotta-Martin fallet att göra eftersom hon aldrig ville ha något kontaktförbud.
Det är tråkigt när masmedia lyckas forcera fram kostsamma slag i luften hos beslutsfattare som vill bli omvalda.
https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/dokument/skriftlig-fraga/en-lex-lotta-_H411947